ROLAND GARROS: SERENA WILLIAMS -ELIMINATĂ, NA LI – ELIMINATĂ. CRESC ȘANSELE PENTRU SIMONA HALEP

28 mai 2014
ROLAND GARROS:  SERENA WILLIAMS -ELIMINATĂ, NA LI - ELIMINATĂ. CRESC ȘANSELE PENTRU SIMONA HALEP

ROLAND GARROS 2014: Garbine Muguruza (locul 35 WTA) a furnizat marea surpriza a zilei la Roland Garros, jucatoarea din Spania eliminand-o pe Serena Williams, locul 1 in lume, in turul doi. A fost 6-2, 6-2 pentru sportiva in varsta de doar 20 de ani. Meciul a durat o ora si patru minute.

Jucătoarea chineză de tenis Na Li, cap de serie numărul 2 şi câştigătoare la French Open în 2011, a fost eliminată, marţi, în primul tur de la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului.

Pe cine întâlnește SIMONA HALEP în turul doi la ROLAND GARROS: HEATHER WATSON

Dacă o va învinge pe Heather Watson, SIMONA HALEP se va întâlni în runda a treia cu câștigătoarea din meciul Mt.Torro-Flor (ESP) Magdalena Rybarikova (SVK).

Na Li, câştigătoare în acest an la Australian Open, a fost învinsă, în runda inaugurală, cu scorul de 7-5, 3-6, 6-1, de Kristina Mladenovici (Franţa), locul 103 WTA.

În urma eliminării jucătoarei chineze, Simona Halep (locul 4 WTA) a devenit a treia jucătoare, ca poziţie în clasamentul WTA, rămasă în competiţie, după americanca Serena Williams (locul 1 WTA) şi poloneza Agnieszka Radwanska (locul 3 WTA).