ARHIVA B365

REZULTATE PRELIMINARII CM 2014: Tot mai multe naţionale merg la Rio

Rezultate înregistrate în partidele disputate, vineri, în preliminariile Cupei Mondiale din 2014, zona Europa, conform realitatea.net:
Grupa A
Croaţia – Belgia 1-2
Au marcat: Kranjcar ’83 / Lukaku ’15, ’38
Ţara Galilor – Macedonia 1-0
A marcat: Church ’67
Clasament: 1. Belgia – 25 puncte (calificată), 2. Croaţia – 17 puncte, 3. Serbia – 11 puncte, 4. Ţara Galilor – 9 puncte, 5. Scoţia – 8 puncte. 6. Macedonia – 7 puncte.
În ultima etapă a grupei A, programată marţi, se vor disputa meciurile Serbia – Macedonia, Scoţia – Croaţia şi Belgia – Ţara Galilor.
Grupa B
Armenia – Bulgaria 2-1
Au marcat: Ozbiliz ’45+1, Movsisyan ’87 / Popov ’61
Malta – Cehia 1-4
Au marcat: Mifsud ’47 / Hubschman ‘3, Lafata ’34, V. Kadlec ’51, Pekhart ’90
Danemarca – Italia 2-2
Au marcat: Bendtner ’45+1, ’79 / Osvaldo ’28, Aquilani ’90+1
Clasament: 1. Italia – 21 puncte (calificată), 2. Bulgaria – 13 puncte, 3. Danemarca – 13 puncte, 4. Cehia – 12 puncte, 5. Armenia – 12 puncte, 6. Malta – 3 puncte.
În ultima etapă a grupei B, programată marţi, se vor disputa meciurile Danemarca – Malta, Bulgaria – Cehia şi Italia – Armenia.
Grupa C
Insulele Feroe – Kazahstan 1-1
Au marcat: Hansson ’41 / Finoncenko ’55
Germania – Irlanda 3-0
Au marcat: Khedira ’12, Schürrle ’58, Özil ’90+2
Suedia – Austria 2-1
Au marcat: Olsson ’56, Ibrahimovici ’86 / Harnik ’29
Clasament: 1. Germania – 25 puncte (calificată), 2. Suedia – 20 puncte, 3. Austria – 14 puncte, 4. Irlanda – 11 puncte, 5. Kazahstan – 5 puncte, 6. Insulele Feroe – un punct.
În ultima etapă a grupei C, programată marţi, se vor disputa meciurile Irlanda – Kazahstan, Suedia – Germania şi Insulele Feroe – Austria.
Grupa D
Andorra – România 0-4
Au marcat: Keşeru ’42, Stancu ’53, Torje ’63 (penalti), Lazăr ’85
Estonia – Turcia 0-2
Au marcat: Umut Bulut ’22, Burak Yilmaz ’47
Olanda – Ungaria 8-1
Au marcat: Van Persie ’16, ’44, ’53, Strootman ’25, Lens ’38, Devecseri ’65 (autogol), Van der Vaart ’86, Robben ’90 / Dzsudzsak ’47 (penalti)
Clasament: 1. Olanda – 25 puncte (calificată), 2. Turcia – 16 puncte, 3. România – 16 puncte, 4. Ungaria – 14 puncte, 5. Estonia – 7 puncte, 6. Andorra – 0 puncte.
În ultima etapă a grupei D, programată marţi, se vor disputa meciurile Ungaria – Andorra, România – Estonia şi Turcia – Olanda.
Grupa E
Albania – Elveţia 1-2
Au marcat: Salihi ’89 (penalti) / Shaqiri ’47, M. Lang ’78
Islanda – Cipru 2-0
Au marcat: Sigthorsson ’60, Sigurdsson ’76
Slovenia – Norvegia 3-0
A marcat: Novakovici ’13, ’15, 49
Clasament: 1. Elveţia – 21 puncte (calificată), 2. Islanda – 16 puncte, 3. Slovenia – 15 puncte, 4. Norvegia – 11 puncte, 5. Albania- 10 puncte, 6. Cipru – 4 puncte.
În ultima etapă a grupei E, programată marţi, se vor disputa meciurile Cipru – Albania, Norvegia – Islanda şi Elveţia – Slovenia.
Grupa F
Azerbaidjan – Irlanda de Nord 2-0
Au marcat: Dadaşov 58, Şukurov ’90+5
Luxemburg – Rusia 0-4
Au marcat: Samedov ‘9, Faizulin ’39, Gluşakov ’45+2, Kerjakov ’73
Partida Portugalia – Israel se dispută tot vineri seară.
Clasamentul grupei, înainte de meciul Portugaliei cu Israel: 1. Rusia – 21 puncte, 2. Portugalia – 17 puncte, 3. Israel – 12 puncte, 4. Azerbaidjan – 8 puncte, 5. Irlanda de Nord – 6 puncte, 6. Luxemburg – 6 puncte.
În ultima etapă a grupei F, programată marţi, se vor disputa meciurile Portugalia – Luxemburg, Azerbaidjan – Rusia şi Israel – Irlanda de Nord.
Grupa G
Lituania – Letonia 2-0
Au marcat: Cernych ‘7, Mikoliunas ’68
Bosnia-Herţegovina – Liechtenstein 4-1
Au marcat: Dzeko ’27, ’39, Misimovici ’34, Ibisevici ’38 / Hasler ’61
Grecia – Slovacia 1-0
A marcat: Skrtel ’44 (autogol)
Clasament: 1. Bosnia-Herţegovina – 22 puncte, 2. Grecia – 22 de puncte, 3. Slovacia – 12 puncte, 4. Lituania – 11 puncte, 5. Letonia – 7 puncte, 6. Liechtenstein – 2 puncte.
În ultima etapă a grupei G, programată marţi, se vor disputa meciurile Grecia – Liechtenstein, Lituania – Bosnia-Herţegovina şi Letonia – Slovacia.
Grupa H
Republica Moldova – San Marino 3-0
Au marcat: Frunză ’55, Sidorenco ’59, ’89
Ucraina – Polonia 1-0
A marcat: Iarmolenko ’64
Anglia – Muntenegru 4-1
Au marcat: Rooney ’48, Boskovici ’62 (autogol), Townsend ’78, Sturridge ’90+3 (penalti) / Damjanovici ’71
Clasament: 1. Anglia – 19 puncte, 2. Ucraina – 18 puncte, 3. Muntenegru – 15 puncte, 4. Polonia – 13 puncte, 5. Republica Moldova – 8 puncte, 6. San Marino – 0 puncte.
În ultima etapă a grupei H, programată marţi, se vor disputa meciurile Anglia – Polonia, Muntenegru – Republica Moldova şi San Marino – Ucraina.
În grupa I, partida Spania – Belarus a început la ora 23.00, iar în ultima etapă, marţi, se vor disputa meciurile Spania – Georgia şi Franţa – Finlanda

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/rezultate-preliminarii-cm-2014-tot-mai-multe-nationale-merg-la-rio_1291178.html#ixzz2hUBjHmi7
Follow us: @realitatea on Twitter


Recomandarile noastre


Parteneri

Back to top button