ȘTIRI

Retrospectiva Anonimul 2012

Program:
 
Miercuri, 29 august
 
 17.30 Filmul HBO
 ALB SI NEGRU/ THE SUNSET LIMITED
 R: Tommy Lee Jones (SUA), 87'
 INTRAREA LIBERA
 
 19.00 Competitie Scurtmetraj Animatie
 TRAPPED
 R: Katherine Goellner (SUA), 3'
 FELIN HELI. HEFIN AND ALS
 R: Chris Daykin (Sri Lanka), 4'
 TENDER CLOUDS
 R: Eoghan Dunne (Irlanda), 8'
 QUEM E ESTE CHAPEU? / WHO'S THIS HAT?
 R: Joana Toste (Portugalia), 5'
 SUSPENDED ANIMATION
 R: Cam Rossiter (Australia), 15'
 CARA DE LUNA / MOONFACE
 R: Enrique Diego, Rocio Galea, Daniel Hernandez, Carlos Nicoll (Spania), 6'
 A SHADOW OF BLUE
 R: Carlos Lascano (Franta), 12'
 DOBRO, PIEKNO I PRAWDA/ THE GOOD, THE BEAUTY AND THE TRUTH
 R: Balbina Bruszewska (Polonia), 6'
 LA OBSCURIDAD TE HABLA/ DARKNESS SPEAKS TO YOU
 R: Arturo Jauregui Francisco Guerrero, Rodrigo Duenez (Mexic), 11'
 A PAEDOPHILE
 R: Nacho Rodriguez (Spania), 2'
 EL ARBOL UMDONI/ THE UMDONI TREE
 R: Caesar Desmond Fernandez (Spania), 5'
 HAPPY CATTLE
 R: Nadine M¸ller (Germania), 6'
 RUPTURAS DELICIOSAS/ DELICIOUS BREAKUPS
 R: Frank Morales, Amanda Gil (Spania), 2'
 BREATH DANCE
 R: Stuart Pound (Anglia), 4'
 THIS THIRST
 R: FranÁois Vogel (Franta), 4'
 IMMERFORT / EVERMORE
 R: Christopher Nagel (Germania), 4'
 PIRATE PALS
 R: Marius Fietzek (Germania), 3'
 WALLFLOWER TANGO
 R: Wolfram Kampffmeyer (Germania), 7'
 POR QUE DESAPARECIERON LOS DINOSAURIOS?
 R: Esau Dharma, Mar Delgado (Spania), 3'
 
 21.00 Competitie Lungmetraj
 LA PLAYA D.C.
 R: Juan AndrÈs Arango (Columbia- Brazilia- Franta), 90'
 
 Joi, 30 august
 
 18.30 Competitie Scurtmetraj Fictiune
 ECLISSI DI FINE STAGIONE/ END OF SEASON ECLIPSE
 R:Vito Palmieri (Italia), 15'
 THE THREEFOLD LIFE OF MAN
 R: Johan Andren (Suedia- Germania), 15'
 LINTUREKI / BIRD FLIGHT
 R: Marjo Viitala (Finlanda), 16'
 RODENDAN/ BIRTHDAY
 R: Petar Oreskovic (Croatia), 18'
 SACHA THE BEAR
 R: Henri Desaunay (Franta), 12'
 QUIEN ES FLORINDA BOLKAN?/ WHO IS FLORINDA BOLKAN?
 R: Ruben Torrejon (Spania), 8'
 THE DOLPHIN - SKIN CITY
 R: Pierre GaffiÈ (Franta), 20'
 O ULTIMO JOKENPO/ THE LAST ROCK PAPER SCISSORS
 R: Chris Tex (Brazilia), 15'
 
 21.00 Competitie Lungmetraj
 VANATORUL/ THE HUNTER
 R: Bakur Bakuradze (Rusia), 124'
 
 Vineri, 31 august
 
 16.30 Romanian OFF
 PA!/ BYE!
 R: Andrei Amarfoaie, 12'
 SUSPENSE 101
 R: George Dorobantu, 17'
 V…GTELEN PERCEK/ INFINITE MINUTES
 R: Cecilia FelmÈri, Romania-Ungaria, 19'
 TABARA DIN RAZOARE/ THE CAMP IN RAZOARE
 R: Cristian Iftime, 22'
 STRAINUL/ THE STRANGER
 R: Ionut Iuga, 14'
 IGLU/ IGLOO
 R: Alina Manolache, 8'
 VENATORIS ANIMORUM/ SOUL HUNTERS
 R: Alexandru Penes, 11'
 TRUTH HURTS
 R: Andrei Rautu, SUA, 10'
 INTRAREA LIBERA
 
 18.30 Competitie Scurtmetraj Fictiune
 JELLYFISH
 R: Gabriela Dworecki (Anglia), 7'
 SECOND WIND
 R: Sergey Tsyss (Rusia), 7'
 COMING SOON
 R: Jamil Hendi (Romania), 18'
 LA MIRADA PERDIDA/ THE MISSING LOOKS
 R: Damian Dionisio (Argentina), 11'
 BARBIE
 R: Ali Asgari (Iran), 13'
 CHEFU'/ HOUSE PARTY
 R: Adrian Sitaru (Romania), 18'
 LOS AVIONES QUE SE CAEN/ FALLING PLANES
 R: Mario Piredda (Cuba), 12'
 CUTIA/ THE BOX
 R: Mircea Ghibortz Ghinescu (Romania), 11'
 FIVE SIX SEVEN EIGHT!
 R: Felipe Bustos Sierra (Scotia), 10'
 MERRY ZOMBIE CHRISTMAS
 R: Victor Dumitrovici (Romania), 5'
 POR MICHAEL JACKSON ENTRE OTROS/ FOR MICHAEL JACKSON AMONG OTHERS
 R: Pablo Alvarez Lopez (Spania), 9'
 
 21.00 Competitie Lungmetraj
 VALEA SFINTILOR/ VALLEY OF SAINTS
 R: Musa Syeed (India- SUA), 82'
 
 22.45 Competitie Lungmetraj
 18 +/ J'AIME REGARDER LES FILLES
 R: FrÈdÈric Louf (Franta), 92'
 
 Sambata, 1 septembrie
 
 17.00 Competitie Scurtmetraj Fictiune
 OUTLAND
 R: Adina Istrate (Marea Britanie- Romania), 19'
 UN ALT CRACIUN
 R: Tudor Giurgiu (Romania), 14'
 ABGESTEMPELT/ PUNCHED
 R: Michael Rittmansberger (Austria), 10'
 TENIS/ TENNIS
 R: Vladimir Dembinski (Romania), 15'
 ORIZONT/ HORIZON
 R: Paul Negoescu (Romania), 11'
 VIOLETA, LA CORTESANA/ VIOLET, THE COURTESAN
 R: David Casals-Roma (Spania), 15'
 GOBBEL
 R: Raluca David (Romania), 19'
 
 19.00 Competitie Lungmetraj
 PIROGA/ LA PIROGUE
 R: Moussa TourÈ (Franta- Senegal- Germania), 87'
 
 21.00 THE DOOR
 R: Istv·n SzabÛ (Ungaria- Germania), 97'
 Cu: Helen Mirren, Martina Gedeck
 
 22.45 Competitie Lungmetraj
 ALPII/ ALPS
 R: Yorgos Lanthimos (Grecia), 93'
 
 Duminica, 2 septembrie
 
 15.00 Romanian OFF
 DE AZI INAINTE
 R: Dorian Boguta, 36'
 IN FILM LA NASU'/ IN GODFATHER'S MOVIE
 R: Cristina Jacob, 35'
 30-40-50
 R: Iulia Rugina, Eva Pervolovici, Stanca Radu, 25'
 NUMARATOAREA MANUALA/ THE COUNTING DEVICE
 R: Daniel Sandu, 21'
 HELLO KITTY
 R: Millo Simulov, 24'
 INTRAREA LIBERA
 
 17.30 Filmul HBO
 CINEMA VERITE
 R: Shari Springer Berman, Robert Pulcini (SUA), 86'
 INTRAREA LIBERA
 
 19.00 Proiectie filme castigatoare
 Premiul special: REUNIUNE DE FAMILIE/ FAMILY REUNION
 R: Florina Dumitrache (Romania), 13'
 Premiul Ovidiu Bose Pastina: FULGENZIO
 R: Aldo Iuliano (Italia), 14'
 Cel mai bun scurtmetraj animatie: TIPATUL/ THE SCREAM
 R: Sebastian Cosor (Romania), 3'
 Cel mai bun scurtmetraj fictiune: PUI, CARTOFI PRAJITI SI-O COLA/ CHICKEN, FRIES
AND A COKE
 R: Emanuel Parvu (Romania), 14'
 Trofeul ANONIMUL 2012
 TOATA LUMEA DIN FAMILIA NOASTRA/ EVERYBODY IN OUR FAMILY
 R: Radu Jude (Romania- Olanda), 107'
 
 21.45 ALBERT NOBBS
 R: Rodrigo Garcia (Marea Britanie- Irlanda), 113'
 Cu: Glenn Close, Mia Wasikowska, Aaron Johnson, Brendan Gleeson, Jonathan Rhys
Meyers, Janet McTeer
 
http://festival-anonimul.ro/uploads_ro/1319/Program_Retrospectiva_2012.pdf


Recomandarile noastre


Parteneri

Back to top button