Record pe Naţional Arena: 52.347 de spectatori la finala UEFA Europa League. FOTOGALERIE

10 mai 2012

Finala a început cu un spectacol la care au participat peste 100 de persoane, fiind prezentate stemele tuturor echipelor înfrânte de Atheltic şi Atletico pentru a ajunge în finală.

Încă din primele minute ale meciului, Atletico Madrid a dominat, finala fiind câştigată de madrileni cu scorul 3-0. Falcao a marcat în minutele 7 şi 34, iar Diego în minutul 85.

Doi specatori din sectorul rezervat fanilor formaţiei Athletic Bilbao au intrat pe teren şi au fugit până aproape de careul echipei Atletico Madrid, aflat în partea opusă. După ce au ajuns aproape de careul madrilenilor, cei doi s-au oprit şi au fost scoşi din teren de forţele de ordine. Cei doi aveau imprimat pe spate mesajul “Justice for Craiova”.

Arena Naţională a fost inaugurată la 6 septembrie 2011, cu meciul România – Franţa, scor 0-0, din preliminariile Euro-2012. La această partidă au fost prezenţi în tribune 49.182 de suporteri.

Capacitatea maximă a noului stadion din Bucureşti este de 55.000 de locuri.