BAZAR

Record de înscrieri la scurtmetraje pentru Anim’est

Cinci lungmetraje vor concura în secţiunea dedicată lor, între 5 şi 14 octombrie. „Ceea ce veţi vedea anul asta în competiţia de lungmetraj va fi o călătorie interesantă în trecut, prezent şi viitor, acoperind cam tot ceea ce este actual în animaţia internaţională. De la alb-negrul stilizat a lui Alois Nebel până la incursiunea în lumea fantastică din Călătoria spre Agartha”, adaugă Mitrică.

Alois Nebel (r. Tomáš Lunák) va fi proiectat în premieră naţională în competiţia Anim’est 2012. Proiectată în 2011 la Veneţia, Toronto sau Karlovy Vary şi propusă de Cehia la Oscar , Alois Nebel este o animaţie alb-negru extrem de ataşantă: spre sfârşitul anilor ’80, un dispecer dintr-o gară din apropierea graniţei se pierde în amintiri şi începe să confunde prezentul cu trecutul, prilej numai bun pentru o privire asupra istoriei zbuciumate a Europei secolului al XX-lea. Filmul este bazat pe o trilogie de benzi desenate de Jaroslav Rudiš şi Jaromír 99; realizat prin rotoscoping, tehnica prin care jocul actorilor este convertit în animaţie, el păstreazăvibe-ul noir, de comics, îndulcit însă din când în când cu tandreţea din personaje. Cu aceeaşi tehnică, de data asta într-un stil diferit, este realizat şi Gordo, calvo y bajito/Fat, Bald, Short Man (r. Carlos Osuna), o comedie amăruie despre complexele unui bărbat de vârstă mijlocie.

Spre deliciul fanilor anime, în selecţie figurează şi Children Who Chase Lost Voices from Deep Below, o animaţie japoneză semnată de Makoto Shinkai, regizor deja numit de critici „noul Miyazaki”. Plin de fantezie, filmul urmăreşte o fetiţă retrasă în drum spre un tărâm misterios. Tot pentru copii a fost gândit şi Selkirk, el verdadero Robinson Crusoe/Selkirk, the True Robinson Crusoe, în regia lui Walter Tournier: aventura piratului care porneşte în căutarea unei comori este o animaţie cu păpuşi, primul film stop-motion realizat în Uruguay. Papá, soy una zombi/Daddy, I’m a Zombie este o animaţie spaniolă în 3D nominalizată la Premiile Goya 2012, semnată de Joan Espinach şi Ricardo Ramón. Filmul urmăreşte o adolescentă care, după ce suferă un accident, încearcă să se adapteze la noua ei viaţă de zombi: umorul negru e, evident, din partea casei.

În competiţia internaţională de scurtmetraj, 45 de titluri se vor întrece pentru Marele Trofeu Anim’est. Din ţări cu tradiţie în animaţie ca Franţa şi Japonia şi până în Etiopia, trecând prin Spania, Marea Britanie, Germania, Olanda, Norvegia, Letonia, Rusia, Austria, Belgia, Polonia sau prin China, Noua Zeelandă, Australia, Chile, Mexic şi Iran, a şaptea ediţie Anim’est va fi un melanj plin de culoare din toate culturile lumii.

Trei membri ai juriilor din 2009 şi 2010 se întorc la Anim’est, de data aceasta cu scurtmetraje în competiţie: este vorba despre Simone Massi, cu Dell’ammazzare il maiale/About Killing the Pig, Regina Pessoa, cu Kali o pequeno vampire/Kali the Little Vampire şi Georges Schwizgebel, prezent în competiţie cu Romance. Animatoarea americană Joan C. Gratz, inventatoarea tehnicii păpuşilor din argilă pictată şi câştigătoarea Oscarului pentru scurtmetraj din 1992, revine şi ea în competiţie cu Lost & Found, după ce a fost unul din invitaţii ediţiei 2011, când a concurat cu Kubla Khan şi a susţinut un masterclass despre metoda ei extrem de personală de lucru.

Competiţia filmelor studenţeşti numără 32 de titluri din Marea Britanie, Elveţia, Belgia, Danemarca, Norvegia, Estonia, Finlanda, Cehia, Slovacia, Croaţia, Canada, China, Iran sau Israel. Cunoscuta şcoală franceză de grafică Supinfocom participă anul acesta cu trei scurtmetraje (Jack and Chuck, L’ère bête şi Red), iar Germania, ţara invitată, prezintă şase filme din patru şcoli diferite. Una din producţiile germane este nominalizată la Cartoon d’Or: Zing (r. Kyra Buschor & Cynthia Collins), o poveste în care biata moarte are o viaţă cum nu se poate mai banală.

Competiţie lungmetraj 2012

  • Alois Nebel – regia Tomáš Luňák, Cehia, 2011, 84’
  • Gordo, Calvo y Bajito / Fat, Bald, Short Man / Scund, chel şi gras – regia Carlos Osuna, Columbia-Franţa, 2011, 97’
  • Hoshi o ou kodomo / Children Who Chase Lost Voices from Deep Below / Călătoria spre Agartha – regia Makoto Shinkai, Japonia, 2011, 116’
  • Papá soy una zombi / Daddy I´m a Zombie / Tată, sunt o zombi – regia Ricardo Ramón& Joan Espinach, Spaniy 2011, 80 min
  • Selkik, el verdadero Robinson Crusoe / Selkirk, adevăratul Robinson Crusoe – regua Walter Tournier, Uruguay-Argentina-Chile, 2012, 80’

Competiţie scurtmetraj 2012

  • Aalterate – Franţa-Olanda, 2011, 9’44 – regia Christobal de Oliveira
  • Bendito Machine IV – Spania, 2012, 9’50 – regia Jossie Malis
  • Był sobie król / Once there was a king – Polonia, 2011, 5’ – regia Tytus Majerski
  • Dame Posada / Give me Posada – Mexic, 2011, 5’33 – regia Cecilio Vargas Torres
  • De Riria Subasutaimu – Japonia, 2012, 13’ – regia Shinsaku Hidaka
  • Dell’ammazzare il maiale / About Killing the Pig – Italia, 2011, 6’20 – regia Simone Massi
  • Edmond était un âne / Edmond Was a Donkey – Franţa-Canada, 2012, 15’04 – regia Franck Dion
  • Een Ogenblik Alstublieft… / One Moment Please… – Olanda, 2011, 5’40 – Maarten Koopman
  • Eulenlust & Laune / An Owl’s Zest & Quirks – Austria, 2011, 2’20 – regia Janina Arendt
  • Fata Morgana – Olanda, 2011, 4’17 – regia Frodo Kuipers
  • Father – Bulgaria-Croaţia-Germania, 2012, 16’30 – regia Ivan Bogdanov, Moritz Mayerhofer, Asparuh Petrov, Veljko Popovic, Rositsa Raleva, Dmitry Yagodin
  • Feral – SUA, 2012, 12’46 – regia Daniel Sousa
  • Fleuve Rouge, Song Hong / Red River, Song Hong – Franţa, 2012, 14’15 – regia Stephanie Lansaque, Francois Leroy
  • Good news bad news – Polonia, 2011, 10’48 – regia Kacper Shikeli
  • Hisab – Etiopia, 2011, 7’56 – regia Ezra Wube
  • Junk – UK, 2011, 6’30 – regia Kirk Hendry
  • Kali o pequeno vampire / Kali the little vampire – Portugalia-Franţa-Canada-Elveţia, 2012, 9’– regia Regina Pessoa
  • Kapitän Hu / Captain Hu – Elveţia, 2011, 8’37 – regia Basil Vogt
  • Kingdom – Noua Zeelandă 2012, 12’21 – regia David Downes
  • La boîte de sardines / The Sardine Tin – Belgia, 2011, 9’25– regia Louise-Marie Colon
  • La détente – Franţa, 2011, 8’30 – regia Pierre Ducos, Bertrand Bey
  • La douce / The Tender Wife – Franţa, 2011, 8’30 – regia Anne Larricq
  • La noria / The Waterwheel – Mexic, 2012, 7’38 – regia Karla Castañeda
  • Le Banquet de la concubine / The Banquet of the Concubine – Franţa-Canada, 2012, 13’ – regia Hefang WEI
  • Les Conquérants / The Conquerors – Franţa-Canada, 2011, 12’ – regia Sarolta Szabo, Tibor Banoczki
  • Lost & Found – SUA, 2012, 3’32 – regia Joan C. Gratz
  • Missing – Chile-Germania, 2011, 2’40 – regia Cristian Wiesenfeld
  • O sapateiro / The Shoemaker – Portugalia-Spania, 2011, 12’ – regia David Doutel, Vasco Sá
  • Oh Willy… – Belgia, 2012, 16’35 – regia Emma de Swaef, Marc James Roels
  • Overlast / Nuisance – Olanda, 2011, 3’ – regia Han Hoogerbrugge
  • pl.ink! – Norvegia, 2010, 3’ – regia Anne Kristin Berge
  • Posledný autobus / The Last Bus – Slovacia, 2011, 15’ – regia Martin Snopek, Ivana Laučíková
  • Romance – Elveţia -Canada, 2011, 7’– regia Georges Schwizgebel
  • Rossignols en décembre / Nightingales in December – Canada, 2011, 3’ – regia Theodore Ushev
  • Shift – UK-Germania, 2012, 3’ – regia Max Hattler
  • Sunny Afternoon – Austria, 2012, 6’50– regia Thomas Renoldner
  • The Last Photo – Australia, 2011, 7’48– regia Lissa Pascale
  • The Pub – UK, 2011, 7’45 – regia Joseph Pierce
  • Tunnel – Iran, 2012, 7’ – regia Maryam Kashkoolinia
  • Un spectacle interrompu / An Interrupted Spectacle – Franţa-Belgia, 2012, 10’ – regia Christophe Gautry, Arnaud Demuynck
  • Ursus – Letonia, 2011, 10’30 – regia Reinis Petersons
  • Villa Antropoff – Letonia-Estonia, 2012, 13’04 – regia Vladimir Leschiov, Kaspar Jancis
  • Ya videl kak mishy kota horonili / I saw mice burying a cat – Rusia-China 2011, 5’30 – regia Dmitry Geller
  • Yamanashi / Wild Pear – Japonia, 2011, 8’40 – regia Makiko Sukikara, Kohei Matsumura
  • Zeinek gehiago iraun/ Who Lasts Longer – Spania, 2011, 11’55 – regia Gregorio Muro

 Competiţie filme studenţeşti 2012

  • آلزایمر / Alzheimer – Iran, 2012, 8’08 – regia Alireza Hashempour
  • 争凳仔 / Musical Chairs – China, 2012, 3’49 – regia Ya Tang,Yukai Du
  • A Life Well-Seasoned – UK, 2011, 3’39 – regia Daniel Rieley
  • Bite of the Tail – SUA, 2012, 9’ – regia Song E Kim
  • Crossed Sild – Norvegia 2010, 12’16 – regia Lea Vidakovic, Ivana Bosnjak
  • Daisy – Canada, 2012, 3’11 – regia Agathe Bray-Bourret
  • Do You Have Your Ticket? – Belgia, 2011, 7’ – regia Antoine Goethals, Christopher Helin
  • Dvojičky / tWINs – Slovacia, 2011, 5’39 – regia Peter Budinský
  • Elle / She – Franţa, 2011, 7’ – regia Solène Carpentier
  • Howl – Israel, 2011, 6’41 – regia Natalie Bettelheim, Sharon Michaeli
  • Jack and Chuck – Franţa, 2011, 6’40 – regia Alexandre Chaudret, Thomas Crépin, Maureen Kressmann
  • Kärbeste Veski / Fly Mill – Estonia, 2012 – 7’20 – regia Anu-Laura Tuttelberg
  • Kellerkind – Germania, 2012, 9’45 – regia Julia Ocker
  • Kuhina/ Swarming – Finlanda, 2011, 7’18 – regia Joni Männistö
  • L’ère Bête – Franţa, 2011, 6’45 – Regia Thomas Caudron, Ingrid Menet, Laurent Meriaux, Clément Tissier
  • Load – Danemarca, 2012, 5’30 – regia David René Christensen
  • Man and Beast – Israel, 2011, 6’52 – regia Yishay Shemesh
  • Neverending Desire – Cehia, 2011, 8’48 – regia Soňa Jelínkova
  • Not About Us – Estonia-Elveţia, 2011, 3’37 – regia Michael Frei
  • Rabenjunge / Ravenboy- Germania, 2011, 9’45 – regia Andrea Deppert
  • Red – Franţa, 2011, 6’22 – regia Alexandre Charleux, Victoria Bruneel, Amaury Brunet, Ning Zhang
  • Seven Minutes in the Warsaw Ghetto – Danemarca, 2012, 7’42 – regia Johan Oettinger
  • Snail Trail – Germania, 2012, 2’50 – regia Philipp Artus
  • Sotonin sin / The Son of Satan – Croaţia, 2012, 9’50 – regia Marko Djeska
  • Sunset Flower Blooming – Japonia, 2012, 10’19 – regia Hu Yuanyuan
  • Tag Kind Nacht / Day Child Night – Germania, 2012, 4’45 – regia Gitte Hellwig
  • Tea Party – UK, 2012, 11’20 – regia Vitali Sichinava
  • The Amazing Elephant Man – UK, 2011, 4’32 – regia Jonathan Headon
  • The Renter – SUA, 2011, 9’52 – regia Jason Carpenter
  • Was bleibt / What’s Left – Germania, 2012, 5’15 – regia Anne Klotzek
  • Zing – Germania, 2011, 7’31– regia Kyra Buschor, Cynthia Collins
  • Zmitzt drin / Right in the Middle – Elveţia, 2011, 5’06 – regia Cécile Brun

 


Recomandarile noastre


Parteneri

Back to top button