Ca urmare a solicitărilor venite din partea călătorilor în vederea extinderii unui traseu pe Pasajul Doamna Ghica, începând din data de 20.12.2014, Regia Autonomă de Transport București va înfiinţa linia 243.
Autobuzele vor circula între terminalele ,,Cora Pantelimon” şi ,,Bd. Lacul Tei”, pe următorul traseu: Şos. Dudeşti-Pantelimon, Şos. Gării-Caţelu, Şos. Pantelimon, Bd. Chişinău, Piaţa Delfinului, Pasaj Doamna Ghica, Str. Doamna Ghica, Bd. Lacul Tei.