Rafael Nadal şi Andy Murray s-au calificat în semifinalele turneului de la Roland Garros

05 iun. 2014

ROLAND GARROS, semifinale: Nadal l-a învins în sferturile de finală, cu scorul de 4-6, 6-4, 6-0, 6-1, pe compatriotul său David Ferrer, al cincilea favorit. Aceasta este a 33-a victorie consecutivă a lui Nadal la Roland Garros, turneu la care spaniolul a înregistrat o singură înfrângere în 65 de meciuri, în 2009, în faţa suedezului Robin Soderling.

Andy Murray a trecut în sferturi de francezul Gael Monfils, al 23-lea favorit, scor 6-4, 6-1, 4-6, 1-6, 6-0. Murray a mai fost semifinalist la Roland Garros în 2011, când nu a reuşit să treacă de această fază.