Puști teribiliști care gonesc pe trotinete electrice, pericol zilnic în parcurile din Bucureși, inclusiv în IOR. Avertisment pentru părinții lor: Nu vreți să aflați că au făcut accident!

08 mai 2026
938 afișări
Puști teribiliști care gonesc pe trotinete electrice, pericol zilnic în parcurile din Bucureși, inclusiv în IOR. Avertisment pentru părinții lor: Nu vreți să aflați că au făcut accident!
Puști teribiliști care gonesc pe trotinete electrice, pericol zilnic în parcurile din Bucureși, inclusiv în IOR. Avertisment pentru părinții lor: Nu vreți să aflați că au făcut accident! | Sursa foto: Dreamstime

În lipsa unei reglementări mai restrictive în ceea ce privește utilizarea trotinetelor atât pe trotuare, în trafic, cât și în parcuri, bucureștenii trebuie să acorde o mai mare atenție la utilizatorii lor, pentru a nu fi implicați în vreun accident.

Un bucureștean povestește că plimbările cu trotinetele au luat o întorsătură periculoasă în Parcul IOR. Mulți tineri merg cu viteză mare printre vizitatorii parcului.

Puștii care au speriat Parcul IOR

Bucureșteanul povestește în comunitatea „Cetățean Sector 3” că în Parcul IOR există o gașcă de copii care merge cu viteze mari pe trotinete, ceea ce poate pune în pericol vizitatorii.

De vreo 2-3 săptămâni au apărut niște găști de băieți care creează panică în Parcul IOR. Copii, de 14-16 ani, să zic, toți cu trotinete mari și puternice.

Aleargă pe aleile parcului cu viteze mult prea mari pentru a fi în siguranță, n-am niciun dubiu că ajung să aibă viteze de 30-40 km/h, merg ostentativ, la intimidare, aș spune, de parcă sunt în căutare de scandal, și-au făcut un obicei să terorizeze oamenii în vârstă și părinții cu copii mici

Parcul este, în perioada asta, destul de aglomerat. Oamenii vin să se relaxeze și, cu siguranță, grija de a te feri de trotinete care zboară nu ar trebui să existe. Tragediile se pot întâmpla, explică cetățeanul.

El a adăugat că nici la solicitările poliției locale nu-și îndreaptă comportamentul, iar oamenii legii spun că nu le pot face nimic. Merg prea repede și nu-i pot opri.

Nu vă gândiți că poliția își va face treaba și îi va tempera. Nu opresc la semnalele oamenilor legii, a adăugat autorul postării.

Realizarea unui regulament pentru trotinete, doar o promisiune

În septembrie 2025, Stelian Bujduveanu, pe atunci primar interimar al Capitalei, a vorbit despre un regulament pentru utilizarea trotinetelor. El a adăugat că nu susține interzicerea trotinetelor electrice. Noul document pentru utilizarea trotinetelor ar fi trebuit să fie deja gata, însă administrația publică nu a anunțat nimic în acest sens.

Tot atunci, Bujduveanu a precizat că a pus în dezbatere publică regulamentul pentru folosirea trotinetelor electrice în București, care are două componente:

  • este componenta celor care sunt în regim de ride-sharing, operatorii economici care le pun pe stradă și le închiriază – oricine are un card bancar le folosește,
  • este regimul circulațiilor pe drumurile publice, reglementat de Codul rutier.

Avem un regulament pentru ambele situații pe care l-am definitivat, l-am pus în dezbatere publică. Nu mai devreme de decembrie, el va fi adoptat cu siguranță, declara Bujduveanu în septembrie 2025, potrivit observatornews.ro.

Te-ar mai putea interesa și:

Sursa foto: Dreamstime

Cookies