„Pușcărie blestemată”, cântată doar la București în duet cu ChatGPT. Doi angajați CFR acuzați c-au luat șpagă întrebau agentul AI cum ar putea scăpa de închisoare

05 feb. 2026
262 afișări
"Pușcărie blestemată", cântată doar la București în duet cu ChatGPT. Doi angajați CFR acuzați c-au luat șpagă întrebau agentul AI cum ar putea scăpa de închisoare / Sursa foto: Freepik

33 de angajați CFR au fost acuzați de șpagă și vor fi trimiși în judecată de Parchetul de pe lângă Tribunalul București.

S-a depistat că în momentul în care au fost chemați la audieri la poliție și la sediul societății, unii dintre ei au cerut sfaruri amicului lor  inteligent Chat GPT. Toate acestea în încercarea de a scăpa de acuzații.

Mai mulți angajați CFR au folosit Chat GPT în speranța că vor scăpa de acuzații

33 de angajați CFR au fost acuzați de șpagă. Ei vor fi trimiși în judecată de Parchetul de pe lângă Tribunalul București.

Ei bine, când au fost chemați la audieri, la poliție și la sediul societății, unii dintre ei au decis să se sfătuiască până și cu Chat GPT în speranța că va exista un aspect care i va ajuta să scoată cămașa, potrivit Club Feroviar.

Sursa citată a prezentat recent stenograme din dosarul de peste 700 de pagini întocmit de procurori în cazul angajaților CFR Călători care blocau locurile la vagoanele de dormit și cușetă.

Ei foloseau CNP-urile unor elevi, ce aveau gratuitate la transportul feroviar după care le vindeau în tren. Anchetatorii au precizat că de multe ori banii erau băgați în buzunare și nu se mai tăia bilete.

Ce conversații au avut aceștia

Printre întrebările pe care aceștia le-au pus roboțelului care deține toate răspunsurile se numărau:

  • „Cine poate stabili un prejudiciu dacă partea vătămată nu dorește asta?”
  • „De ce cheamă poliția pe toți la serviciu și nu la poliție?”
  • „Dacă este o instruire de ce ar pune întrebări poliția, nu îți dă sfaturi ce să nu mai fc în viitor?
  • „De exemplu care a fost motivul pentru care ai blocat 17 locuri în sistem, cu bună știință?”

Iar pe baza întrebărilor pe care aceștia le puneau practic își recunoșteau și faptele.

Potrivit sursei citate, cel puțin doi dintre angajații CFR Călători au apelat la aplicația ChatGPT.

Discuțiile pot fi citit AICI.

Te-ar mai putea interesa și:

Cookies