Un nou protest are loc în această seară, a patra zi la rând, după dezvăluirile din documentarul Recorder, „Justiția capturată”. Oamenii cer și de data aceasta demisiile Liei Savonea și lui Cătălin Predoiu, printre altele. Manifestația începe la ora 18:30.
Protest pentru o justiție independentă, Declic și Corupția ucide organizează un nou protest în Piața Victoriei, în fața Guvernului, azi, la ora 18:30.
Vineri seara, mii de persoane au ieșit în stradă pentru o justiție independentă. Manifestanții au ocupat zona centrală a pieței și au scandat, printre altele, „Justiție, nu corupție”. Oamenii au venit cu steaguri ale României și pancarte cu mesaje critice la adresa sistemului judiciar, potrivit HotNews.
Manifestații nu au avut loc doar în București, ci și în alte orașe din țară, precum Timișoara, Club și Brașov.
Curajul magistraților care au decis să iasă în față și să vorbească despre neregularitățile din sistemul judecătoresc și despre corupția la scară largă trebuie susținut din stradă. Nu putem rămâne acasă, și este de datoria noastră să punem presiunea necesară pentru a salva justiția din România!
Ce se întâmplă în Justiție ne afectează pe toți. Așa cum și corupția ne afectează viața în fiecare zi. Ieșim în Piața Victoriei, locul unde am reușit să oprim oroarea care a fost OUG 13, pentru a opri o altă oroare: Justiție capturată de corupți, se arată în descrierea evenimentului de pe Facebook.
Organizatorii cer:
Te-ar mai putea interesa și: