Protest în Piața Victoriei față de legea salarizării unitare. Mii de sindicaliști Sanitas vor ajunge la București

03 iun. 2026
247 afișări
Protest în Piața Victoriei față de legea salarizării unitare. Mii de sindicaliști Sanitas vor ajunge la București
Protest în Piața Victoriei față de legea salarizării unitare. Mii de sindicaliști Sanitas vor ajunge la București | Foto simbol: Inquam Photos / George Călin

Astăzi, 3 iunie, are loc un protest al sindicaliștilor SANITAS în Piața Victoriei. Acesta a început la  ora 10:00.

Protest astăzi, în Piața Victoriei

Sindicaliștii SANITAS protestează miercuri, 3 iunie, în Piața Victoriei, împotriva proiectului noii legi a salarizării, pe care îl consideră „inechitabil, incomplet și profund defavorabil” pentru angajații din sănătate și asistență socială.

A început la ora 10:00. Sunt prezenți oameni din mai multe județe ale țării, care avertizează că noua lege ar putea duce la plafonarea sau chiar diminuarea veniturilor pentru mai mult de jumătate dintre salariații din sistem. Sute de angajați din sistem anunță pe rețelele de socializare că se întreaptă către Capitală, potrivit News.ro.

Sute de sindicaliști din Arad, Sălaj, Cluj, Maramureș, Satu Mare, Constanța, Iași, dar și din alte județe anunță, miercuri, pe rețelele de socializare că sunt în drum spre București, pentru a participa la protestul organizat de Federația Sanitas.

De asemenea, angajații din sistemul sanitar vor fi în Piața Victoriei și vor picheta Parlamentul. Sindicaliștii resping categoric proiectul Legii salarizării unice aflat în dezbatere publică

Forma făcută publică reprezintă cea mai proastă variantă a viitoarei legi și este departe de angajamentele li principiile discutate cu reprezentanții guvernului în ultimele luni de negocieri, au transmis sindicaliștii SANITAS, într-un comunicat de presă.

„Acest proiect riscă să producă exact efectul opus”, avertizează sindicaliștii

Potrivit sindicaliștilor, „acest proiect riscă să producă exact efectul opus: pentru mai mult de jumătate dintre salariați, veniturile vor fi plafonate sau chiar vor scădea”.

Reducerea sporurilor lovește direct în veniturile reale ale celor care lucrează în condiții dificile, în ture, în regim de asigurare a continuității și sub presiune. Compensațiile propuse nu acoperă pierderile și nu reechilibrează impactul financiar. Nu putem accepta ca veniturile oamenilor să fie prezentate artificial ca fiind protejate, în timp ce realitatea din statele de plată va demonstra contrariul, se mai arată în comunicatul de presă.

Totodată, sindicaliștii susțin că această lege este inechitabilă. Ei spun că nu tratează echilibrat categoriile profesionale și creează noi diferențe și noi nedreptăți în sistem. Mai mult, este o lege incompletă. Au transmis că există categorii de salariați care pur și simplu au fost omise.

Diferența dintre ceea ce SANITAS a negociat luni de zile împreună cu Ministerul Sănătății și ceea ce este prezentat acum este majoră și greu de explicat. Nu putem considera acest proiect rezultatul unui dialog social real atunci când elementele esențiale discutate și asumate în procesul de negociere nu se regăsesc în forma introdusă de Ministerul Muncii în procesul de transparență decizională. Avertizăm Guvernul – indiferent dacă este vorba de actuala echipă interimară sau de următoarea – că nu este posibil să ceară stabilitate, performanță și asumare din partea angajaților din sănătate și asistență socială, în timp ce construiește un mecanism salarial care reduce veniturile și adâncește inechitățile, au transmis sindicaliștii SANITAS.

Iulian Pope, președintele Federației SANITAS din România susține că negociază pe acest subiect de doi ani și guvernul n-a respectat niciuna dintre cele trei forme la care au ajuns după discuțiile cu partenerii sociali.

SANITAS solicită retragerea proiectului în forma actuală și reluarea imediată a negocierilor reale, pe baza angajamentelor asumate și a respectului față de angajații din Sănătate și din Asistență socială.

Negociem pe acest subiect de doi ani și n-ați respectat niciuna dintre cele trei forme la care ați ajuns după discuțiile cu partenerii sociali, a declarat Iulian Pope, președintele Federației SANITAS din România.

El susține că s-a ajuns la un proiect de lege „pe genunchi”, în care s-au găsit bani numai pentru majorările salariale ale parlamentarilor și ale celor din ministere și agenții guvernamentale.

Totodată, ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, a prezentat recent proiectul noii legi a salarizării, care a fost supus dezbaterii publice. Documentul a generat reacții critice de la mai multe categorii profesionale, fiind anunțate proteste.

Te-ar mai putea interesa și:

Cookies