BAZAR

Programul teatrelor din Capitală în perioada 21-27 ianuarie

Programul principalelor instituţii de teatru din Bucureşti în perioada 21-27 ianuarie 2013:

Teatrul Naţional Bucureşti:

Marti, 22 ianuarie, ora 20:00 – „Cinci femei de tranzitie”, de Rodia Popescu Bitanescu , regia Rodia Popescu Bitanescu (Sala Mica)

Miercuri, 23 ianuarie, ora 19:30 – „Sinucigasul”, de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa (Sala Mare)

Joi, 24 ianuarie, ora 20:00 – „Sanziana si Pepelea”, dupa Vasile Alecsandri, regia Dan Tudor (Sala Mare); ora 20:00 – „Conul Leonida fata cu reactiunea”, de I.L.Caragiale, regia Silviu Purcarete (Sala Mica)

Vineri, 25 ianuarie, ora 20:00 – „Don Quijote”, de Miguel de Cervantes, regia Dan Puric (Sala Mare); ora 20:00 – „Conul Leonida fata cu reactiunea”, de I.L.Caragiale, regia Silviu Purcarete (Sala Mica)

Sambata, 26 ianuarie, ora 19:30 – „Egoistul”, de Jean Anouih, regia Radu Beligan (Sala Mare); ora 19:30 – ” Doi x Doi”, regia Vlad Stanescu (Sala Mica)

Duminica, 27 ianuarie, ora 19:30 – „Idolul si Ion Anapoda”, de G.M. Zamfirescu, regia Ion Cojar, (Sala Mare); ora 20:00 – „Scara pisicii”, de Katalin Thuroczy, regia Irina Popescu Boieru (Sala Mica)

Teatrul Odeon:

Joi, 24 ianuarie, ora 19:00 – „O scrisoare pierduta”, de I.L.Caragiale, regia Mircea Cornisteanu, spectacol prezentat de Teatrul ‘Marin Sorescu” din Craiova (Sala majestic)

Vineri, 25 ianuarie, ora 19:00 – „Natura moarta cu nepot obez”, de Ion Sapdaru, regia Eugen Fat (Sala Majestic)

Sambata, 26 ianuarie, ora 19:00 – „Ascensiunea lui Arturo Ui poate fi oprita”, de Bertolt Brecht, regia Dragoș Galgoțiu (Sala Majestic)

Duminica, 27 ianuarie, ora 11:00 – „Clasic e fantastic – copilaria lui Mozart”, regia Monica Ciuta (Sala Majestic); ora 19:00 – ” C.F.R. – Cometa, copilul si catelul”, după texte de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija (Sala Majestic)

Teatrul Bulandra:

Marti, 22 ianuarie, ora 19:00 – „Lear (A)”, de W.Shakespeare, regia Andrei Serban (Sala Toma Caragiu, Space Studio)

Miercuri, 23 ianuarie, ora 20:00 – „Arlechino moare?”, de Nikolai Evreinov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru (Sala Liviu Ciulei, Laborator)

Joi, 24 ianuarie, ora 18:30 – „O scrisoare pierduta”, de I.L.Caragiale, regia Doru Ana (Sala Toma Caragiu)

Vineri, 25 ianuarie, ora 20:00 – „Sarpele in iarba”, de Alan Ayckbourn, regia Emil Hoştină (Sala Liviu Ciulei, Laborator); ora 18:30 – O scrisoare pierduta”, de I.L.Caragiale, regia Doru Ana (Sala Toma Caragiu)

Sambata, 26 ianuarie, ora 19:00 – „Moartea unui comis voiajor”, de Arthur Miller, regia Felix Alexa (sala Liviu Ciulei)

Duminica, 27 ianuarie, ora 19:00 – „Moartea unui comis voiajor”, de Arthur Miller, regia Felix Alexa (sala Liviu Ciulei)

Teatrul de Comedie

Miercuri, 23 ianuarie, ora 19:00 – „Un cuplu ciudat”, de Neil Simon, regia Liviu Lucaci (Sala Radu Beligan)

Joi, 24 ianuarie, ora 19:00 – „Elling”, dupa Ingvar Ambjornsen , regia Vlad Massaci (Sala Radu Beligan)

Vineri, 25 ianuarie, ora 19:00 – „Clinica”, de Adrian Lusting, regia Aurel Palade (Sala Radu Beligan); ora 19:30 – „Stapanii rulotei”, de Gerald Murphy, regia Dan Tudor (Sala Studio)

Sambata, 26 ianuarie, ora 19:00 – „O scrisoare pierduta”, de I.L.Caragiale, regia Alexandru Dabija (Sala Radu Beligan); ora 19:30 – „Crize”, de Mihai Ignat, regia Vlad Cristache (Sala Studio)

Duminica, 27 ianuarie, ora 19:00 – „Avarul indragostit”, de de Cristian Juncu după Molière, regia Vlad Massaci (Sala Radu Beligan); ora 19:30 – „Fata de matase artificiala”, de Irmgard Keun , regia Vlad Massaci (Sala Studio)

Teatrul Act

Luni, 21 ianuarie, ora 19:00 – „Iluzii”, de Ivan Varapaev, regia Cristi Juncu

Marti, 22 ianuarie, ora 19:00 – „Iluzii”, de Ivan Varapaev, regia Cristi Juncu

Miercuri, 23 ianuarie, ora 19:00 – „Dumnezeul de a doua zi”, de Mimi Branescu, regia Claudiu Goga

Joi , 24 ianuarie, ora 19:00 – „Capra cu trei iezi – Un studiu gastronomic”, dupa Ion Creanga, regia Alexandru Dabija

Sambata, 26 ianuarie, ora 19:00 – „Fidelitate”, de Chazz Palminteri, regia Dragos Campan

Teatrul Mic

Joi, 24 ianuarie, ora 19:00 – „Primvara d-nei Stone la Roma”, de Martin Sherman, regia Liliana Ceterchi

Vineri, 25 ianuarie, ora 19:00 – „Pensiune completa”, de Pierre Chesnot, regia Gelu Colceag

Sambata, 26 ianuarie, ora 19:00 – „Baietii de aur”, de Neil Simon

Duminica, 27 ianuarie, ora 19:00 – „Sex on the bici”, de John Tobias, regia Nona Ciobanu

Teatrul foarte Mic

Joi, 24 ianuarie, ora 19:00 – „Daca n-ai mai fi”, de Florian Zeller, regia Carmen Vestemeanu

Vineri, 25 ianuarie, ora 19:00 – „Interzis sub 18 ani”, de Mihaela Michailov, regia Ioana Paun

Sambata, 26 ianuarie, ora 19:00 – „Somnoroasa aventura”, de Teodor Mazilu, regia Vlad Stamescu

Duminica, 27 ianuarie, ora 19:00 – „Nascut iarna”, de Jez Butterworth, regia Radu Dragomirescu

Teatrul Metropolis

De luni, 21 ianuarie pana joi, 24 ianuarie, ora 19:00 – AVANPREMIERA – „Tarul Ivan isi schimba meseria”, de Mihail Bulgakov, regia Gelu Colceag

Vineri, 25 ianuarie, ora 19:00 – „Floare de cactus”, de Barillet si Gredy, regia Alice Barb

Sambata, 26 ianuarie, ora 15:00 si ora 19:00 – „Gaitele”, de Alexandru Kiritescu, regia Dan Tudor

Duminica, 27 ianuarie, ora 16:00 – „Pijamale”, de Mawby Green si Ed Feilbert, regia Emanuel Parvu

Teatrul Nottara

Luni, 21 ianuarie, ora 19:30 – „Take, Ianke si Cadar”, de Victor Ion Popa, regia Lucian Sabados (Sala Horia Lovinescu)

Marti, 22 ianuarie, ora 19:30 – „Fii cuminte, Cristofor”, de Aurel Baranga, regia Diana Lupescu (Sala Horia Lovinescu)

Miercuri, 23 ianuarie, ora 19:00 – „Sotul pacalit”, de Moliere, regia Mircea Cornisteanu (Sala Horia Lovinescu)

Joi, 24 ianuarie, ora 19:00 – „Titanic vals”, de Tudor Musatescu, regia Dinu Cernescu (Sala Horia Lovinescu)

Vineri, 25 ianuarie, ora 19:00 – „Metoda”, de Jordi Calceran, regia Theodor-Cristian Popescu (Sala Horia Lovinescu)

Sambata, 26 ianuarie, ora 19:00 – „Roman teatral”, de Mihail Bulgakov, regia Vlad Massaci (Sala Horia Lovinescu)

Duminica, 27 ianuarie, ora 19:00 – „Umor, amor, fior de dor…in Bucuresti”, un spectacol de Diana Lupescu (Sala Horia Lovinescu)

Teatrul Masca

Joi, 24 ianuarie, ora 19:00 – „Canarul albastru”, regia Mihai Malaimare

Vineri, 25 ianuarie, ora 19:00 – „Comedia erorilor”, dupa W.Shakespeare, regia Mihai Malaimare

Sambata, 26 ianuarie, ora 19:00 – „Cand dragostea poarta paslari”, regia Michele Modesto Casarin

Duminica, 27 ianuarie, ora 11:00 – „O locomotiva si o gara”, adaptare dupa „Cartea cu jucarii” de Tudor Arghezi, regia Mihai Malaimare; ora 19:00 – „Tara unde ingerii vin degeaba”, regia Mihai Malaimare

Teatrul Luni de la Green Hours

Luni, 21 ianuarie, ora 20:30 – „Cele 3 Roxanici”, de Theo Herghelegiu, regia Theo Herghelegiu (Green Hours 2, la Bazin)

Marti, 22 ianuarie, ora 21:30 – „Noi 4”, de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac (Green Hours 2, la Bazin)

Miercuri, 23 ianuarie, ora 20:30 – „Colibri”, de Garett Jon Groenveld, regia Florin Piersic Jr. (Green Hours 2, la Bazin)

Vineri, 25 ianuarie, ora 20:00 – „Le salon des enfants terribles”, de Jean Cocteau, regia Iris Spiridon (la parterul cladirii din Calea Victoriei, 120)

Godot Café-Teatru

Luni, 21 ianuarie, ora 20:00 – „Ma mut la mama”, de Andreas Petrescu, regia Gelu Coceag

Marti, 22 ianuarie, ora 20:00 – „Dragostea dureaza trei ani”, de Frederic Beigbeder, regia Chris Simion

Miercuri, 23 ianuarie, ora 19:00 – „Bullets over Lipscani”, inspirat de Woody Allen, regia Eugen Gyemant; ora 21:30 – „O piesa desantata”, de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac

Joi, 24 ianuarie, ora 19:00 – „Actiunea se petrece la conacul mosiei”, dupa A.P.Cehov, regia Sorin Militaru; ora 21:30 – „Seara de improvizatie” cu Improvizati.ro

Sambata, 26 ianuarie, ora 16:30 – „Fa-mi loc!” de Anthony Michineau, regia Radu Beligan; ora 21:00 – „Barbatii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”, un spectacol de Doina Antohi.


Recomandarile noastre

Parteneri

Back to top button