ȘTIRI

Ce meciuri sunt azi, sâmbătă, 14 iunie, la CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014, LIVE la TV. PROGRAMUL

Programul meciurilor de azi, sambata, 14 iunie, la CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: CE MECIURI SUNT ASTĂZI Meciurile vor fi transmise LIVE la tv de TVR, TVR HD și ONLINE de TVR PLUS.

Programul meciurilor de azi, azi, sambata, 14 iunie:

Grupa C: Columbia – Grecia, la Belo Horizonte, ora 19.00;

Grupa D: Anglia -Italia, la Manau, la ora 01:00

Uruguay – Costa Rica, la Fortaleza, ora 22.00;

Grupa C: Coasta de Fildeş – Japonia, la Recife, ora 04.00;

Programul meciurilor de azi, sambata, 14 iunie, la CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014:

Anglia-Italia

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: ANGLIA
Palmares:
Cupa Mondială: câștigătoare în 1966, locul 4 în 1990; a 14-a participare
Campionatul European: semifinalistă în 1968 și 1996; opt participări
Jocurile Olimpice (în echipa Marii Britanii): câștigătoare în 1908 și 1912, locul 4 în 1948; 10 participări
Clasament FIFA (5 iunie): locul 10
Selecționer: Roy Hodgson (din mai 2012)
Principalele cluburi: Manchester City, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Arsenal, Tottenham
Jucători vedetă: Steven Gerrard, Wayne Rooney, Frank Lampard
Parcurs în calificări: locul 1 în Grupa H, cu 22 puncte
Echipa-tip: Hart — G. Johnson, Jagielka, Cahill, Baines — Gerrard (căpitan), Henderson — Sterling (sau Oxlade-Chamberlain), Rooney, Wilshere (sau Lallana) — Sturridge

 

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014:ITALIA
Palmares:
Cupa Mondială: câștigătoare în 1934, 1938, 1982, 2006
Campionatul European: câștigătoare în 1968
Jocurile Olimpice: câștigătoare în 1936
Clasament FIFA (5 iunie): locul 9
Selecționer: Cesare Prandelli (din 2010)
Principalele cluburi: Juventus Torino, Inter Milano, AC Milan, AS Roma, Napoli
Jucători vedetă: Andrea Pirlo, Gianluigi Buffon, Mario Balotelli, Daniele De Rossi
Parcurs în calificări: primul loc în Grupa B a zonei Europa
Echipa-tip: Buffon (căpitan) — Abate, Barzagli, Bonucci, Chiellini — De Rossi, Pirlo, Th. Motta, Marchisio — Balotelli, Cassano

 

CE MECIURI SUNT ASTĂZI, PROGRAMUL MECIURILOR DE SÂMBĂTĂ 14 IUNIE LA CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL: Columbia vs Grecia, AZI, SAMBATA 14 IUNIE, ÎN DIRECT LA TVR, DE LA ORA 19:00

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: COLUMBIA

Palmares:
Cupa Mondială: optimi de finală în 1990; a 5-a participare
Copa America: câștigătoare în 2001, finalistă în 1975
Clasament FIFA (5 iunie): locul 8
Selecționer: José Nestor Pekerman (Argentina; din ianuarie 2012)
Principalele cluburi: Atletico Nacional Medellin, Millonarios Bogota, Independiente Santa Fe, Junior Baranquilla, Deportivo Cali
Jucători vedetă: James Rodriguez, Mario Yepes, Jackson Martinez
Parcurs în calificări: locul doi în zona AMSUD
Echipa tip: David Ospina — Camilo Zuniga, Amaranto Perea, Mario Yepes (căpitan), Pablo Armero — Carlos Sanchez, Abel Aguilar, James Rodriguez, Juan Guillermo Cuadrado — Teofilo Gutierrez, Carlos Bacca – See more at:

CE MECIURI SUNT ASTĂZI, PROGRAMUL MECIURILOR DE SÂMBĂTĂ 14 IUNIE LA CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: GRECIA
Palmares:
Cupa Mondială: a treia participantă (1994, 2010, 2014)
Campionatul European: câștigătoare în 2004, patru participări (1980, 2004, 2008, 2012)
Cupa Confederațiilor: o participare (2005)
Jocurile Olimpice: 3 participări (1920, 1952, 2004)
Clasament FIFA (5 iunie): locul 12
Selecționer: Fernando Santos (Portugalia; din 2010)
Principalele cluburi: Olympiakos, Panathinaikos, PAOK
Jucători vedetă: Kostas Mitroglou, Georgios Samaras, Vasilis Torosidis
Parcurs în calificări: locul 2 în Grupa G a zonei Europa, câștigătoare a barajului cu România (3-1, 1-1)
Echipa-tip: Karnezis — Torosidis, Papastathopoulos, Manolas, Holebas — Tziolis, Katsouranis (căpitan), Maniatis — Salpingidis, Mitroglou, Samaras

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: Uruguay versus Costa Rica AZI, SAMBATA, 14 IUNIE 2014, ÎN DIRECT LA TVR, DE LA ORA 22:00

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: Uruguay

Palmares:
Cupa Mondială: câștigătoare în 1930 și 1950 a; 12-a participare
Copa America: câștigătoare de 15 ori (ultima oară în 2011), de șase ori finalistă
Jocurile Olimpice: câștigătoare în 1924 și 1928
Clasament FIFA (5 iunie): locul 7
Selecționer: Oscar Tabarez (Uruguay, din 2006)
Principalele cluburi: Penarol, Nacional Montevideo
Jucători vedetă: Luis Suarez, Edinson Cavani, Diego Godin, Diego Forlan.
Parcurs în calificări: locul 5 în grupa AMSUD, câștigătoare a barajului mondial cu Iordania (5-0, 0-0).
Echipa-tip: Fernando Muslera — Maximiliano Pereira, Diego Lugano (căpitan), Diego Godin, Martin Caceres — Walter Gargano, Diego Perez, Nicolas Lodeiro, Egidio Arevalo Rios — Edinson Cavani, Luis Suarez

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: COSTA RICA
Palmares:
Cupa Mondială: optimi de finală în 1990; a patra participare
Cupa CONCACAF: câștigătoare în 1963, 1969, 1989
Jocurile Olimpice: sferturi de finală în 2004
Clasament FIFA (5 iunie): locul 28
Selecționer: Jorge Luis Pinto (Columbia, din septembrie 2011)
Principalele cluburi: Deportivo Saprissa, Liga Deportiva Alajuelense, Club Sport Herediano
Jucători vedetă: Keylor Navas, Bryan Ruiz, Joel Campbell
Parcurs în calificări: locul doi în zona CONCACAF
Echipa-tip: Keylor Navas — Christian Gamboa, Giancarlo Gonzalez, Johnny Acosta, Junior Diaz — Celso Borges, Michael Barrantes, Yeltsin Tejeda, Cristian Bolanos — Bryan Ruiz (căpitan), Joel Campbell

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014, PROGRAMUL MECIURILOR, CE MECIURI SUNT ASTĂZI: Coasta de Fildeş – Japonia, DUMINICĂ DE LA ORA 04:00, ÎN DIRECT LA TVR

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: COTE D’IVOIRE- COASTA DE FILDEŞ
Palmares:
Cupa Mondială: eliminată din primul tur în 2006 și 2010; a treia participare
Cupa Africii pe Națiuni (CAN): câștigătoare în 1992, finalistă în 2006 și 2012
Jocurile Olimpice: sfertfinalistă în 2008
Clasament FIFA (5 iunie): locul 23
Selecționer: Sabri Lamouchi (Franța, din mai 2012)
Principalele cluburi: ASEC Mimosas, Africa Sports
Jucători vedetă: Didier Drogba, Yaya Touré, Gervinho
Parcurs în calificări: primul loc în Grupa C a zonei Africa, câștigătoare a barajului cu Senegal (3-1, 1-1)
Echipa-tip: Copa Barry — Aurier, Zokora, Bamba, Boka — Tioté, Serey Dié, Yaya Touré — S. Kalou, Drogba (căpitan), Gervinho

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: JAPONIA
Palmares:
Cupa Mondială: a cincea participare
Cupa Asiei pe Națiuni: câștigătoare în 2011, 2004, 2000, 1992
Cupa Confederațiilor: finalistă în 2001
Jocurile Olimpice: 9 participări
Clasament FIFA (5 iunie): locul 46
Selecționer: Alberto Zaccheroni (Italia, din 2010)
Principalele cluburi: Sanfrecce Hiroshima, Kawasaki Frontale, Urawa Reds
Jucători vedetă: Keisuke Honda, Shinji Kagawa, Yuto Nagatomo
Parcurs în calificări: locul 1 în Grupa B a zonei Asia
Echipa-tip: Kawashima — Uchida, Konno, Yoshida, G. Sakai — Hasebe (căpitan), Endo — Kagawa, Honda, Nagatomo — Okazaki

PROGRAMUL MECIURILOR, CE MECIURI SUNT AZI ÎN CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014

Un total de 64 de meciuri de fotbal va transmite TVR în exclusivitate de la Cupa Mondială FIFA, desfăşurată în acest an în Brazilia.

AICI, PROGRAMUL MECIURILOR DIN CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL, LA TV

CAMPIONATUL MONDIAL 2014, programul meciurilor:

Când începe Campionatul Mondial de Fotbal 2014: 12 iunie: Grupa A: Brazilia – Croaţia, la Sao Paulo, la ora 23.00, ora României;

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014 13 iunie: Grupa A: Mexic – Camerun, la Natal, ora 19.00; Grupa B: Spania – Olanda, la Salvador, ora 23.00, Chile – Australia, la Cuiaba, ora 01.00;

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014 14 iunie: Grupa C: Columbia – Grecia, la Belo Horizonte, ora 19.00; Grupa D: Uruguay – Costa Rica, la Fortaleza, ora 22.00; Grupa C: Coasta de Fildeş – Japonia, la Recife, ora 04.00;

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014 15 iunie: Grupa D: Anglia – Italia, la Manaus, ora 01.00; Grupa E: Elveţia – Ecuador, la Brasilia, ora 19.00, Franţa – Honduras, la Porto Alegre, ora 22.00; Grupa F: Argentina – Bosnia-Herţegovina, la Rio de Janeiro, ora 01.00;

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 201416 iunie: Grupa G: Germania – Portugalia, la Salvador, ora 20.00; Grupa F: Iran – Nigeria, la Curitiba, ora 23.40; Grupa G: Ghana – SUA, la Natal, ora 01.00;

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014 17 iunie: Grupa H: Belgia – Algeria, la Belo Horizonte, ora 19.00; Grupa A: Brazilia – Mexic, la Fortaleza, ora 22.00; Grupa H: Rusia – Coreea de Sud, la Cuiaba, ora 01.00;

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014 18 iunie: Grupa B: Australia – Olanda, la Porto Alegre, ora 19.00; Grupa A: Camerun – Croaţia, la Manaus, ora 01.00; Grupa B: Spania – Chile, la Rio de Janeiro, ora 22.00;

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014 19 iunie: Grupa C: Columbia – Coasta de Fildeş, la Brasilia, ora 19.00; Grupa D: Uruguay – Anglia, la Sao Paulo, ora 22.00; Grupa C: Japonia – Grecia, la Natal, ora 01.00;

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014 20 iunie: Grupa D: Italia – Costa Rica, la Recife, ora 19.00; Grupa E: Elveţia – Franţa, la Salvador, ora 23.00; Honduras – Ecuador, la Curitiba, ora 02.40;

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014 21 iunie: Grupa F: Argentina – Iran, la Belo Horizonte, ora 19.00; Grupa G: Germania – Ghana, la Fortaleza, ora 22.00; Grupa F: Nigeria – Bosnia-Herţegovina, la Cuiaba, ora 01.00;

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014 22 iunie: Grupa H: Coreea de Sud – Algeria, la Porto Alegre, ora 22.00; Grupa G: SUA – Portugalia, la Manaus, ora 01.00; Grupa H: Belgia – Rusia, la Rio de Janeiro, ora 19.00;

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014 23 iunie: Grupa B: Australia – Spania, la Curitiba, ora 20.40; Olanda – Chile, la Sao Paulo, ora 19.00; Grupa A: Camerun – Brazilia, la Brasilia, ora 23.00; Croaţia – Mexic, la Recife, ora 23.00;

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014 24 iunie: Grupa D: Italia – Uruguay, la Natal, ora 19.00; Costa Rica – Anglia, la Belo Horizonte, ora 19.00; Grupa C: Japonia – Columbia, la Cuiaba, ora 23.00; Grecia – Coasta de Fildeş, la Fortaleza, ora 23.00.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014 25 iunie: Grupa F: Nigeria – Argentina, la Porto Alegre, ora 19.00; Bosnia-Herţegovina – Iran, la Salvador, ora 20.00; Grupa E: Honduras – Elveţia, la Manaus, ora 23.00; Ecuador – Franţa, la Rio de Janeiro, ora 23.00;

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014 26 iunie: Grupa G: SUA – Germania, la Recife, ora 19.00; Portugalia – Ghana, la Brasilia, ora 19.00; Grupa H: Coreea de Sud – Belgia, la Sao Paulo, ora 23.00; Algeria – Rusia, la Curitiba, ora 00.40.


Recomandarile noastre


Parteneri

Știri – Gândul

Știri – CanCan.ro

Back to top button