Pregătiți sărurile, Piedone confiscă și rujuri, pudre și, Doamne ferește, fondul de ten! ANPC a ajuns cu inspecția și la cosmeticale, inclusiv pe internet

27 feb. 2025
4875 afișări
Pregătiți sărurile, Piedone confiscă și rujuri, pudre și, Doamne ferește, fondul de ten! ANPC a ajuns cu inspecția și la cosmeticale, inclusiv pe internet
Pregătiți sărurile, Piedone confiscă și rujuri, pudre și, Doamne ferește, fondul de ten! ANPC a ajuns cu inspecția și la cosmeticale, inclusiv pe internet. Sursa foto: Facebook/Cristian Popescu Piedone

După ce a controlat restaurante, cămine pentru bătrâni și florării, Piedone s-a decis să meargă să analizeze și care este situația produselor de îngrijire personală, cum ar fi cremele, rujurile, pudrele, parfumurile și fardurile.

Șeful ANPC a plecat din București pentru câteva zile și a mers în mai multe orașe din țară, unde a găsit nereguli. În urmă cu puțin timp, Piedone a anunțat că a sesizat deficiențe inclusiv la Bebe Tei, în Constanța.

Piedone, în control la Bebe Tei și alți operatori economici

Directorul Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), Cristian Popescu Piedone, a anunțat astăzi, pe pagina sa de Facebook, că a verificat 129 de operatori economici, dintre care 93 au fost găsiți cu abateri.

Valoarea totală a produselor controlate s-a ridicat la 606.965 lei, iar valoarea produselor cu abateri a fost de 129.525 lei.

Pentru remedierea deficiențelor, au fost luate următoarele măsuri:

  • 433 măsuri de oprire temporară de la comercializare până la remedierea deficiențelor, în valoare de 11.145 lei;
  • 635 măsuri de oprire definitivă de la comercializare și retragere din circuitul consumului uman, în valoare de 8.597 lei;
  • 35 sancțiuni contravenționale, dintre care 15 avertismente și 20 de amenzi contravenționale în valoare totală de 186.000 lei.

În urma controalelor efectuate, au fost găsite următoarele nereguli:

  • Respectarea prevederilor legale privind informarea consumatorilor prin etichetarea produselor cosmetice: 325 de abateri;
  • Respectarea cerințelor lingvistice de informare a consumatorilor prin etichetarea produselor cosmetice (traducerea și redactarea în limba română a informațiilor obligatorii): 25 de abateri;
  • Respectarea prevederilor legale privind încadrările de date de minimă durabilitate (DMD): 6 abateri;
  • Respectarea condițiilor de depozitare ale produselor cosmetice: 3 abateri;
  • Respectarea declarațiilor referitoare la produs: 3 abateri;
  • Accesul publicului la informații: 1 abatere;
  • Respectarea reglementărilor privind promoțiile (ex. pachete promoționale fără produs singular): 5 abateri;
  • Produse cosmetice comercializate fără prețurile indicate pe unitatea de măsură: 42 de abateri.

Un caz deosebit, spune Piedone, a fost descoperit la SC Bebe Tei Investment SRL de către CPJC Constanța, unde s-a constatat că produsele cosmetice erau expuse pe trotuar, neprotejate de vânt și praf, iar pavimentul era deteriorat pe porțiuni mari atât în zona de recepție, cât și în spațiul de depozitare.

De asemenea, au fost găsite nereguli privind nerespectarea temperaturii de depozitare pentru produsele ce necesită condiții specifice (0-4 grade Celsius).

Pentru remedierea acestor deficiențe, au fost dispuse următoarele măsuri:

  • Oprirea temporară a prestării de servicii până la remedierea deficiențelor constatate;
  • Dezinfectarea tuturor produselor, inclusiv a celor expuse la comercializare.

Te-ar putea interesa și:

Cookies