Azi savurăm cafeaua din mijlocul zilei la D123 Coffee Shop, pe Bulevardul Dacia 123 – aici, înăuntru, timpul se oprește, în timp ce agitația orașului continuă afară.
De fiecare dată când ajung, dimineața, în intersecția Calea Moșilor cu Traian – acolo unde se întâlnesc cele două bulevarde, apoi se bifurcă și se continuă în Bulevardul Dacia și Mihai Eminescu – îmi place să fac un exercițiu de imaginație. Stau pe trotuar, cu fața spre intersecție, cu o cafea to go în mână și număr la câte ‘verde la semafor’ pot sta blocați cei ce merg dinspre Obor spre centru (răspuns: cca. trei). Apoi, îmi imaginez cum ar fi să locuiesc într-unul din acele blocuri, într-un apartament cu vedere fix în intersecție, și fiecare zi timp de 2-3 ore să beau cafeaua pe geam, într-o ploaie de claxoane necontenite.
Dimineața, intersecția respectivă e simbolul dezastrului din traficul bucureștean prin combinația perfectă: semafoare neoptimizate + șoferi care se bagă în față, deși intersecția e vizibil blocată până hăt spre Eminescu + troleibuz care rămâne blocat în intersecție când li se pune celorlalți verde.
După ce mi-am consumat această mică pasiune, vreo cinci minute mai târziu eram deja obosită. Și fiindcă voiam puțină liniște și o plimbare printr-o zonă frumoasă, am mers în sus spre Bulevardul Dacia, lăsând rafalele de claxoane în urmă.
În scurt timp, la numărul 123, am avut o surpriză complet binevenită. Într-un spațiu cochet, scăldat de soare, cu geamuri mari, despre care știam că înainte găzduia Go Veggie, am descoperit o cafenea nouă, cozy și liniștită – D123 Coffee Shop, un refugiu perfect.
Decorat în culori calde, naturale, cu mult lemn și plante care dau viață locului, D123 Coffee Shop e o cafenea numai bună pentru întâlniri la prânz, unde să dezbați idei creative cu un laptop în față, un espresso fierbinte și un croissant cu ciocolată.
O zonă specială din cafenea este masa lungă stil bar de la fereastra mare, care dă spre Bulevardul Dacia, unde te poți așeza cu un Turmeric Latte foarte bun (și/sau un Pumpkin Spice – doar fiindcă nu mai e toamnă, cine spune nu te poți bucura de una dintre aromele favorite?) și privi pe geam, în timp ce aștepți să se mai elibereze traficul, să poți pleca spre casă.
Meniul de cafea de specialitate la D123 Coffee Shop (care vine de la Guido și este râșnită in-house) e completat de băuturi pentru alte pofte de moment, de la freshuri de portocale și smoothies proaspete la ciocolate calde și Chai Tea Vanilla.
Duminica trecută, cafeneaua a fost și gazda unui eveniment Brew & Boogie, cu muzică bună adusă de DJ Vlad Nedelcu, plus cafea asemenea și preparate veggie.
Dacă sunteți în zonă și aveți un call la prânz, D123 Coffee Shop e locul perfect în care să-l țineți. Doar să nu se supere colegii dacă-i mai dați pe silent din când în când, că v-a furat peisajul.