Podul de peste Dunăre de la Ruse va fi deschis circulației de Crăciun și Anul Nou, având în vedere valorile de trafic crescute care sunt preconizate pentru această perioadă, au anunțat autoritățile.
De pe data de 20 decembrie, începând cu ora 13:00, până pe 7 ianuarie 2025, podul de peste Dunăre de la Ruse va fi deschis circulației pe ambele benzi, potrivit Rador Radio România, scrie HotNews.
La fața locului vor fi prezenți oameni care se vor ocupa de coordonarea traficului, precum și echipe de la firma executantă a lucrărilor de reparație, pentru a răspunde în timp util dacă va fi necesar.
Din 2025, mai exact din data de 8 ianuarie, este planificată închiderea benzii din stânga a podului pe sensul spre Bulgaria. Lucrările fac parte din a doua dintr-un total de șase etape de reparație ale podului.
Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse peste Dunăre are o lungime de peste 2 kilometri și a fost deschis în anul 1954. Asupra structurii de rezistență s-a intervenit în urmă cu câțiva ani.
Între Bulgaria și România există doar două poduri peste Dunăre: Podul Prieteniei de la Giurgiu-Ruse, ce a fost deschis în 1954, și Podul Europa Nouă (Calafat-Vidin), deschis în 2013 și construit integral de partea bulgară.
Comisia Europeană a aprobat o finanțare de 6,92 milioane de euro pentru realizarea unui studiu de fezabilitate pentru construirea unui nou pod – Podul Giurgiu-Ruse 2, fiind un proiect comun între România și Bulgaria.
Despre proiect nu se cunosc foarte multe detalii, în ciuda faptului că CNAIR scoate la licitație realizarea documentației. Studiul de fezabilitate va analiza și stabili în final caracteristicile viitorului pod, precum locul în care va fi amplasat, ce fel de pod va fi, ce lungime, ce lățime, înălțime sau dacă va fi sau nu unul combinat rutier/feroviar.
Studiul va determina și o valoare estimată pentru proiectare și execuție, precum și termenele de construcție, explica Ministerul Transporturilor într-un răspuns la o solicitare HotNews.ro.
Te-ar mai putea interesa și: