În București au loc zilele astea mai multe tratamente suplimentare împotriva țânțarilor în mai multe regiuni din oraș, ca răspuns la cazul cetățeanului care a fost infectat cu virusul West Nile de către un țânțar luna trecută. Momentan sunt vizate zonele unde Institutul Cantacuzino depistează țânțari purtători ai virusului West Nile, potrivit primarului Capitalei, Nicușor Dan.
Primăria Capitalei organizează în această perioadă tratamente suplimentare împotriva țânțarilor pentru a preveni riscul unei eventuale infecții cu virusul West Nile. Anunțul a fost făcut de primarul Municipiului București, Nicușor Dan, pe contul său de Facebook.
Astfel, potrivit edilului, Institutul Cantacuzino are un acord încheiat cu Primăria Capitalei pentru a monitoriza prezența în oraș a țânțarilor purtători ai virusului West Nile, fiind montate capcane în mai multe zone din București. Astfel, autoritățile au depistat în ce zone să intervină cu prioritate.
„Intervenim cu tratamente suplimentare de combatere a țânțarilor adulți pentru diminuarea pericolului infectării cu virusul West Nile.
În baza acordului cu Institutul Cantacuzino, care monitorizează prezența țânțarilor purtători ai virusului (prin montarea unor capcane în diferite puncte ale Capitalei) pe teritoriul municipiului București, Compania Municipală Eco Igienizare București (CMEIB) a intervenit săptămâna trecută cu tratament suplimentar în următoarele zone: sectorul 1, zona Bucureștii Noi – Bd. Bucureștii Noi; sectorul 2, zona Bucur Obor – strada Ziduri Moși; sectorul 4, zona Berceni – Bd. Emil Racoviță.”, a scris Nicușor Dan pe contul său de Facebook.
Procedura este următoarea: Institutul Cantacuzino trimite o înștiințare către PMB când identifică țânțari purtători ai virusului West Nile, sau Direcția de Sănătate anunță diagnosticul de infectare cu virusul West Nile, astfel că autoritățile intervin în zonele respective cu tratament suplimentar împotriva acestor insecte.
„Totodată, CMEIB efectuează al optulea tratament de combatere a larvelor de țânțari, în zonele din imediata vecinătate a malurilor de lac: Lacul Herăstrău, Lacul Morii, Cișmigiu, Tei, Circului, Național, Floreasca, Tineretului, Carol, Titan, Morarilor, Sticlăriei, Grivița, Băneasa, Străulești și Palatele Brâncovenești Mogoșoaia.”, a precizat Dan.
Substanța folosită de echipajele de dezinsecție pentru combaterea larvelor de țânțari se numește VECTOBAC, este aprobată de Ministerul Sănătății și nu pune în pericol flora și fauna de pe malurile lacurilor. De asemenea, Compania Municipală Eco Igienizare București poate fi contactată 24/24h la numărul de telefon 0752.041.898 sau prin email la sesizari@cmeib.ro.