Sigur, cel mai simplu e să îi dăm în continuare pe mâncare şi băutură. La târgurile de Crăciun probabil a fost deja toată lumea, mai puțin eu, care n-am ajuns în niciunul și, sincer, am impresia că nici nu mai apuc — în curând se strâng instalațiile, se sting beculețele și ne prefacem că n-a fost nimic.
În plus, e frig, e aglomerație și sunt zile în care ideea de a ieși din casă pare un efort disproporționat. Așa că, în loc să mai adaug ceva în farfurie, eu una mă pregătesc pentru vânătoarea de bilete. Pentru că începutul de an în București nu e chiar atât de gol pe cât ne place să spunem – trebuie doar să fii atent la calendar.
Din ce se știe deja, pe 30 decembrie ar urma să se pună în vânzare biletele la Filarmonica George Enescu pentru primele luni din anul care vine. Ceea ce, pentru cine a mai încercat vreodată, nu e deloc un gest simbolic, ci o mică competiție contra-cronometru. Nu e genul de bilete pe care le iei „mai târziu”. Le iei atunci sau constați ulterior că totul e sold out și te întrebi de ce n-ai fost pe fază.
Apoi, pe 1 ianuarie, în timp ce o parte din oraș încă încearcă să se dezmeticească după Revelion, Teatrul Metropolis pune în vânzare biletele pentru spectacolele următoare. Nu e vorba de mers la teatru în prima zi din an, ci de acel moment cheie în care îți faci, de fapt, planurile pentru ianuarie și februarie. Și, din experiență, dacă ratezi ziua aia, riști să ratezi și spectacolele.
În paralel, există și varianta mai liniștită, de cinema. Filmul Father Mother Sister Brother rulează în perioada asta și e genul de titlu care merge perfect între sărbători și începutul de an. Un film care nu te agită, dar nici nu te lasă complet pe pilot automat – bun pentru zilele în care vrei să ieși din casă, dar fără agitație, fără zgomot, fără artificii.
Poate că e mai comod să continuăm cu mâncatul și băutul, până ne întoarcem oficial la „viața normală”. Dar dacă tot ne plângem an de an că ianuarie e o lună moartă în București, poate că soluția e chiar asta: să ne prindem din timp de bilete. Pentru concerte, pentru teatru, pentru filme. Orașul nu e complet gol — trebuie doar să fii un pic mai rapid decât ceilalți.
Dacă totuşi vreţi mâncare, să ştiţi că pe 1 ianuarie e Ramen Day la Papila. Şi am mai încercat ceva ramen-uri în Bucureşti, rămâne preferatul meu. E deschis şi la Balls, e printre preferatele mele de confort food şi after party. Au bors de perisoare, un fel de ciorba de potroace a zilelor noastre, cand nu mai avem resturi pe care sa le folosim.
N-am făcut prea multă cercetare anul acesta, dar pare să fie soare aşa că poate luați în calcul ca pe 1 să ieșiţi la o plimbare şi să vă dați voie să vedeţi Bucureştiul aşa cum e el pe soare. Aproape strălucitor.
Aveţi şansa să vedeți şi casele fără să fie copleșite de mașini.
Sursa foto: Dreamstime