Palatul Victoria va fi iluminat în culorile Uniunii Europene. Astăzi, cu ocazia Zilei Europei. Se împlinesc 19 ani de la momentul aderării.
De Ziua Europei, Palatul Victoria va fi iluminat în culorile Uniunii Europene, într-un gest simbolic prin care Guvernul își reafirmă apartenența României la UE, potrivit Agerpres.
Prin acest gest simbolic, reconfirmăm apartenența noastră la familia europeană și angajamentul ferm de a apăra în continuare valorile și principiile europene.
Construită pe fundamentul idealurilor de pace, solidaritate și dezvoltare economică, a căror relevanță este și astăzi puternică, Uniunea rămâne comunitatea noastră care își îndreaptă eforturile către asigurarea prosperității și securității cetățenilor săi, se arată în comunicatul transmis, sâmbătă, de Executiv.
Se îmlinesc 19 ani de la momentul aderării. Potrivit sursei citate, românii simt beneficiile apartenenței la Uniunea Europeană, prin calitatea vieții și dezvoltarea comunităților în care trăiesc. România este astăzi „mai puternică, mai sigură”, are mai multe oportunități de dezvoltare și progres.
Uniunea este un proiect comun în continuă dinamică și supus provocărilor. Ca parte a Uniunii Europene, avem o responsabilitate pentru cetățenii noștri, să rămânem dedicați efortului comun pentru o Europă unită, o economie mai competitivă și un continent mai sigur.
O Uniune care ascultă vocea oamenilor și care garantează un viitor mai bun pentru generațiile ce vor veni, se mai arată în comunicat.