BAZAR

O premieră mondială și o avanpremieră: Programul teatrelor in perioada 28 ianuarie – 3 februarie

Compania de teatru D’AYA prezinta marti, 29 ianuarie, de la ora 21:00, premiera spectacolului „7 blesteme…cerute, facute si legate” de Chris Simion la Muzeul Taranului Roman (Sala Horia Bernea).

La Godot Café-Teatru are loc avanpremiera spectacolului „Novecento” (vineri, 1 februarie, ora 19:00) iar Teatrul Apropo anunta avanpremiera spectacolului „Oxigen” in regia lui Radu Popescu (joi, 31 ianuarie, ora 20:00).

B365.ro va ofera programul principalelor institutii de teatru din Bucuresti.

 

Teatrul National Bucuresti

Marti, 29 ianuarie, ora 20:00 – „D’ale noastre”, teatru coregrafic de Gigi Caciuleanu (Sala Mica); ora 20:00 – „Inca-I bine”, de Rodia Popescu Bitanescu , regia Rodia Popescu Bitanescu (Sala Mica)

Miercuri, 30 ianuarie, ora 20:00 – „Molto, Gran’ Impressione”, de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor (Sala Mare); ora 19:30 – „Un Duel”, de A.P. Cehov, regia Alexandru Dabija (Sala Mica)

Joi, 31 ianuarie, ora 19:30 – „Egoistul” de Jean Anouilh, regia Radu Beligan (Sala Mare); ora 19:30 – Un Duel”, de A.P. Cehov, regia Alexandru Dabija (Sala Mica)

Vineri, 1 februarie, ora 19:00 – „Toti fii mei”, de Arthur Miller, regia Ion Caramitru (Sala Mare); ora 19:30 – „Doi x doi”, regia Vlad Stanescu (Sala Mica)

Sambata, 2 februarie, ora 19:30 – „Idolul si Ion Anapoda”, de G.M. Zamfirescu, regia Ion Cojar (Sala Mare); ora 19:30 – „Baiatul din ultima banca”, de Juan Mayorga, regia Theodor Cristian Popescu (Sala Mica)

Duminica, 3 februarie, ora Egoistul” de Jean Anouilh, regia Radu Beligan (Sala Mare); ora 20:00 – „Fata din curcubeu”, text scris si pus in scena de Lia Bugnar (Sala Mica)

 

Teatrul Odeon

Miercuri, 30 ianuarie, ora 19:00 – „Marchizul de Sade”, de Doug Wright, regia Beatrice Rancea

Joi, 31 ianuarie, ora 19:00 – „Iadul este amintirea fara puterea de a mai schimba ceva”, de Jonas Gardell, un spectacol de Mariana Camarasan si Alexandra Penciuc

Vineri, 1 februarie, ora 19:00 – „Ascensiunea lui Arturo Ui poate fi oprita”, de Bertolt Brecht, regia Dragoș Galgoțiu

Sambata, 2 februarie, ora 19:00 – „Un Tango Mas”, de Razvan Mazilu, regia Alexandru Dabija

Duminica, 3 februarie, ora 11:00 – „Clasic e fantastic – copilaria lui Mozart”, Proiect de educație prin și pentru muzică în parteneriat cu Asociația Clasic e fantastic, adresat copiilor între 4 și 10 ani; ora 19:00 – „Sefele”, de Werner Schwab, regia Sorin Militaru

 

Teatrul Bulandra

Luni, 28 ianuarie, ora 18:30 – „Ivanov”, de A.P. Cehov, regia Andrei Serban (Sala Toma Caragiu)

Marti, 29 ianuarie, ora 19:00 – „Moartea unui comis voiajor”, de Arthur Miller, regia Felix Alexa (Sala Liviu Ciulei)

Joi, 31 ianuarie, ora 19:00 – „Lear (A)”, de W.Shakespeare, regia Andrei Serban (Sala Toma Caragiu, Space Studio)

Vineri, 1 februarie, ora 19:00 – „Triumful Dragostei”, de Pierre Marievaux, regia Alexandru Darie ( Sala Toma Caragiu)

Sambata, 2 februarie, ora 18:30 – „Ingropati-ma pe dupa plinta”, de Pavel Sanaev, regia Yuri Kordonskiy (Sala Liviu Ciulei)

Duminica, 3 februarie, ora 19:00 – „Casatoria”, de Gogol, regia Yuri Kordonskiy (Sala Liviu Ciulei); ora 19:00 — „Triumful Dragostei”, de Pierre Marievaux, regia Alexandru Darie ( Sala Toma Caragiu)

 

Teatrul Act

Luni, 28 ianuarie, ora 19:00 – „American Buffalo”, de David Mamet, regia Cristi Juncu

Marti, 29 ianuarie, ora 19:00 – „American Buffalo”, de David Mamet, regia Cristi Juncu

Miercuri, 30 ianuarie, ora 19:00 – „ABSOLUT! dupa Ivan Turbinca”m de Ion Creanga, regia Alexandru Dabija

Joi, 31 ianuarie, ora 19:00 – „ABSOLUT! dupa Ivan Turbinca”, de Ion Creanga, regia Alexandru Dabija

Vineri, 1 februarie, ora 19:00 – „Amalia respira adanc”, de Alina Nelega Cadariu, regia Mariana Camarasan

 

Teatrul Mic

Luni, 28 ianuarie, ora 19:00 – „Ma mut la mama”, de Andreas Petrescu si Gabriel Fatu, regia Gelu Colceag

Joi, 31 ianuarie, ora 19:00 – „„Pensiune completa”, de Pierre Chesnot, regia Gelu Colceag

Vineri, 1 februarie, ora 19:00 – „„Sex on the bici”, de John Tobias, regia Nona Ciobanu

Sambata, 2 februarie, ora 19:00 – „ Visul unei nopti de vara”, dupa W.Shakespeare, regia Gelu Colceag

Duminica, 3 februarie, ora 19:00 – „Primvara d-nei Stone la Roma”, de Martin Sherman, regia Liliana Ceterchi


Teatrul Foarte Mic

Marti, 29 ianuarie, ora 19:00 – „Ma tot duc”, dupa W.Shakespeare

Joi, 31 ianuarie, ora 19:00 – „Cusca”, un spectacol de Sever Barzan

Vineri, 1 februarie, ora 19:00 – „Somnoroasa aventura”, de Teodor Mazilu, regia Vlad Stanescu

Sambata, 2 februarie, ora 19:00 – „Interpretul”, de Tristan Bernard, regia Radu Gheorghe

Duminica, 3 februarie, ora 19:00 – „ Nascut iarna”, de Jez Butterworth, regia Radu Dragomirescu

 

Teatrul Nottara

Luni, 28 ianuarie, ora 19:30 – „Parintii teribili” de Jean Cocteau, regia Diana Lupescu (spectacol gazduit – Teatrul „G. Ciprian” din Buzău)

Marti, 29 ianuarie, ora 19:30 – ‘Playboy in timpul liber” de Aleksandr Galin, regia Diana Lupescu (spectacol gazduit – Teatrul „G. Ciprian” din Buzău)

Miercuri, 30 ianuarie, ora 19:00 – „Ultimul Don Juan”, un spectacol de Peter Bokor

Joi, 31 ianuarie, ora 19:00 – „Hangita”, de Carlo Goldoni, un spectacol de Tino Geirun

Vineri, 1 februarie, ora 19:00 – ” Nu vorbiti cu actorii”, de Tom Dudzick, regia Diana Lupescu

Sambata, 2 februarie, ora 19:00 – „Maria Callas – La Divina”, dupa Master Class de Terrence McNally, regia Radu Gabrea

Duminica, 3 februarie, ora 19:00 – „Zeul Macelului”, de Yasmina Reza, regia Claudiu Goga

 

Teatrul de Comedie

Miercuri, 30 ianuarie, ora 19:00 – „Acasa la tata”, de Mimi Branescu, regia Vlad Massaci (Sala Radu Beligan)

Joi, 31 ianuarie, ora 19:00 – „Acasa la tata”, de Mimi Branescu, regia Vlad Massaci (Sala Radu Beligan)

Vineri, 1 februarie, ora 19:00 – „Revizorul”, de Gogol, regia Horatiu Malaele /cu Stefan Banica Jr.(Sala Radu Beligan)

Sambata, 2 februarie, ora 19:00 – „Zapezile de altadata”, de Dumitru Solomon, regia Mircea Cornisteanu (Sala Radu Beligan); ora 19:30 – „Parfum de viata”, de Cristina Keresztes, regia Sorin Militaru (Sala Studio)

Duminica, 3 februarie, ora 19:00 – „Zapezile de altadata”, de Dumitru Solomon, regia Mircea Cornisteanu (Sala Radu Beligan); ora 19:30 – „Stapanii rulotei”, de Gerald Murphy, regia Dan Tudor (Sala Studio)

 

Teatrul Metropolis

Luni, 28 ianuarie, ora 19:00 – „Opposites attract”, de Bruce Kane, un spectacol de Dorina Chiriac si Florin Piersic Jr.

Miercuri, 30 ianuarie, ora 19:00 – „Spitalul comunal”, de Hristo Boicev, regia Felix Alexa

Joi, 31 ianuarie, ora 19:00 – „Spitalul comunal”, de Hristo Boicev, regia Felix Alexa

Sambata, 2 februarie, ora 19:00 – „Ingeri in America” Partea I, de Tony Kushner, regia Victor Ioan Frunza

Duminica, 3 februarie, ora 19:00 – „Ingeri in America” Partea a II-a, de Tony Kushner, regia Victor Ioan Frunza

 

Teatrul Evreiesc de Stat

Vineri, 1 februarie, ora 20:00 – PREMIERA MONDIALA — „Hotii de frumusete”, de Pascal Bruckner, regia Chris Simion (productie Fundatia Compania de Teatru D’AYA & Asociatia Inspira)

 

Teatrul Masca

Vineri, 1 februarie, ora 19:00 – „Cand dragostea poarta paslari”, regia Michele Modesto Casarin

Sambata, 2 februarie, ora 19:00 – „Acul Cumetrei Gurton”, Muzical dupa un text din Teatrul Renasterii Engleze, regia Mihai Malaimare

Duminica, 3 februarie, ora 11:00 – „”O locomotiva si o gara”, adaptare dupa „Cartea cu jucarii” de Tudor Arghezi, regia Mihai Malaimare; ora 19:00 „Una historia de tango”, regia si scenariul Ioana Macarie

 

Teatrul de pe Lipscani – Sala Rapsodia

Sambata, 2 februarie, ora 19:00 – „Recontres”, regia/scenariu Dragos Huluba si Violeta Huluba

Duminica, 3 februarie, ora 19:00 – „Fluturi si oameni”, scenariul si regia Silviu Oltean

 

Teatrul Apropo

Luni, 28 ianuarie, ora 20:00 – „Venus si Adonis”, de W.Shakespeare – un recital sustinut de actrita Valentina Zaharia si muzicienii George Popescu 9chitara) si Sorin Neascu (flaut).

Marti, 29 ianuarie, ora 20:00 – „Night on earth”, dupa Jim Jarmush, regia Dragos Alexandru Musoiu

Joi, 31 ianuarie, ora 20:00 – „Oxigen”, de Ivan Viripaev, regia Radu Popescu – AVANPREMIERA (spectacol-concert)

 

Teatrul Luni de la Green Hours

Luni, 28 ianuarie, ora 20:30 – „Arta”, dupa Yasmina Reza (Green Hours 2, la bazinul Dinamo)

Marti, 29 ianuarie, ora 20:30 – „Cheia succesului”, dupa o idee de Alan Bennett, regia Dana Voicu (Green Hours 2, la bazinul Dinamo)

Miercuri, 30 ianuarie, ora 21:30 – „Sta sa ploua”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar (Green Hours 2, la bazinul Dinamo)


Teatrul Arca (La scena)

Marti, 29 ianuarie, ora 20:00 — „Big Baby”, de Frank Moher, regia Andrei Serban

Miercuri, 30 ianuarie, ora 20:00 – „Prima data”, de Michal Walczak, regia Radu Dragomirescu

Joi, 31 ianuarie, ora 20:00 – „Contraste”, un spectacol cu Richard Bovnoczki si Dana Cavaleru

 

Muzeul Taranului Roman

Marti, 29 ianuarie, ora 21:00 – PREMIERA – „7 blesteme…cerute, facute si legate”, scenariul si regia Chris Simion – productie Compania de Teatru D’AYA (Sala Horia Bernea)


Godot Café-Teatru

Luni, 28 ianuarie, ora 20:00 – „Ce ne spunem cand nu ne vorbim”, de Chris Simion, regia Chris Simion

Marti, 29 ianuarie, ora 20:00 – „Te iubesc! Te iubesc?”,dupa Dumitru Solomon, regia Chris Simion

Miercuri, 30 ianuarie, ora 20:00 – „”Barbatii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”, un spectacol de Doina Antohi (editie speciala cu cvartet de coarde live)

Joi, 31 ianuarie, ora 19:00 – „Breaking up”, de Michael Cristofer, o productie Teatrul Luni de la Green Hours

Vineri, 1 februarie, ora 19:00 – AVANPREMIERA – „Novecento”, de Alessandro Baricco, regia Daniel Lungu

Sambata, 2 februarie, ora 19:00 – „Colibri”, de Garret Jon Groenveld, regia Florin Piersic Jr.


Recomandarile noastre


Parteneri

Știri – Gândul

Știri – CanCan.ro

Back to top button