O adolescentă în vârstă de 16 ani a căzut de la etajul 11 al unui bloc din Sectorul 2. Tragedia s-a produs în noaptea de sâmbătă spre duminică, în jurul orei 2:00. Camerele de supraveghere au înregistrat ultimele momente ale fetei. Ea se afla însoțită de alți doi băieți.
Cei trei tineri au intrat într-un bloc aflat în reabilitate termică din Sectorul 2 în jurul orei 2:00, scrie observatornews.ro, care mai notează că ușa de la intrare era lăsată descuiată. Aceștia au intrat cu ușurință în clădire, au luat liftul și s-au oprit la etajul 11. Acolo au deschis un geam termopan și au sărit pe terasa blocului.
Poliția spune că cei trei au vrut să-și facă selfie-uri de pe bloc, de unde se vede tot orașul, și că la un moment dat, fata s-ar fi dezechilibrat și ar fi căzut de la mare înălțime.
După cele petrecute, băieții au fugit înapoi pe scări, până jos, pentru a vedea dacă prietena lor a supraviețuit. Din păcate, căzătura a fost fatală.
Un vecin care a auzit gălăgie a sunat la 112. Medicii de pe ambulanță nu au putut decât să constate decesul. Băieții au fost audiați toată noaptea, iar dosarul a ajuns la procurori pentru moarte suspectă.
Anchetatorii iau în calcul inclusiv ipoteza ca băieții să fi fost implicați în deces.
O altă tragedie a avut loc în Sectorul 3, la începutul săptămânii. O femeie în vârstă de 53 de ani s-ar fi aruncat de la etaj, iar echipajele de salvare aflate la fața locului nu au mai putut face nimic pentru aceasta.
„Ieri, 12 mai 2026, poliţiştii Direcției Generale de Poliţie a Municipiului București – Secția 11 Poliție au fost fost sesizați, prin apel 112, în jurul orei 15.50, cu privire la faptul că o persoană s-ar fi precipitat, de la un etaj superior al unui bloc, situat în Sectorul 3.
Polițiștii care s-au deplasat cu operativitate la fața locului au constatat faptul că aspectele sesizate se confirmă, persoana în cauză fiind o femeie în vârstă de 53 de ani.
De asemenea, în pofida eforturilor depuse pentru salvarea acesteia, un echipaj SMURD sosit la adresă a constat decesul femeii.
Cercetările sunt continuate de către Parchetul de pe lângă Tribunalul București, împreună cu Serviciul Omoruri, în vederea stabilirii situației de fapt și a împrejurărilor în care s-a produs evenimentul.
Trupul neînsuflețit a fost transportat la Institutul Național de Medicină Legală, în vederea efectuării necropsiei”, se arată într-un comunicat dat de poliție.
Te-ar mai putea interesa și: