Nu se mai termină necazurile! Dl. Mihaiu de la USR, fost primar S2: „Nu e normal ca doamna Lasconi și domnul Nicușor Dan să candideze pe același culoar”

21 ian. 2025
461 afișări
Nu se mai termină necazurile! Dl. Mihaiu de la USR, fost primar S2:
Nu se mai termină necazurile! Dl. Mihaiu de la USR, fost primar S2: "Nu e normal ca doamna Lasconi și domnul Nicușor Dan să candideze pe același culoar" | Sursa foto: Facebook/Elena Lasconi/Radu Mihaiu/Nicușor Dan

Fostul primar USR al Sectorului 2, Radu Mihaiu, e nemulțumit de cum arată situația la prezidențialele din mai. Deputatul USR a analizat sondajele care o creditează pe Elena Lasconi cu doar 6% la alegeri în 2025.

Fostul primar nu cede însă în acuratețea cifrelor și a dat exemplu exit-poll-urile de la primul tur din noiembrie. Atunci, niciun sondaj efectuat înainte de alegeri nu s-a potrivit cu rezultatul surprinzător. De asemenea, a menționat că Elena Lasconi este un candidat care a obținut foarte multe voturi, „cu 500.000 de voturi mai mult decât USR”.

Elena Lasconi și Nicușor Dan împart același segment de alegători

Întrebat dacă este o variantă să-l susțină pe actualul primar, Nicușor Dan, în cursa pentru Cotroceni, Radu Mihaiu a spus că USR trebuie să stea la masă și să discute.

Noi, în USR, o să avem o discuţie pentru că nu e normal ca doamna Lasconi şi domnul Nicuşor Dan să candideze pe acelaşi culoar. Deci va trebui să gestionăm această situaţie, a declarat Radu Mihaiu într-o emisiune la B1 TV, conform news.ro.

Primarul capitalei, Nicușor Dan, și-a anunțat intenția de a candida la alegerile prezidențiale. Din partea coaliției de guvernare se preconizează să candideze la prezidențiale Crin Antonescu. Liderii coaliției se întâlnesc astăzi pentru a lua o decizie finală în acest sens.

Cum arată situația la alegeri în 2025

Potrivit ultimului sondaj realizat de Avangarde, Călin Georgescu ar ieși președinte dacă acum ar avea loc al doulea tur al alegerilor. În ceea ce privește încrederea pe care românii o au în candidații la prezidențiale, Georgescu se bucură de un procent de 51%, urmat de Crin Antonescu, la egalitate cu Nicușor Dan.

Te-ar mai putea interesa și:

Cookies