Oana Niculescu, șefa DSP Bucureşti, a declarat marți, că nu s-a luat în discuție carantinarea Bucureştiului.
Şefa DSP Bucureşti, Oana Nicolescu, a declarat marți, după întrevederea cu reprezentanţii HoReCa desfăşurată la Prefectura Capitalei, că nu s-a luat în discuţie carantinarea Bucureştiului.
Întrebată de jurnalişti dacă ar putea intra Bucureştiul în carantină până la Crăciun, ea a răspuns: „Nu am luat în discuţie această situaţie, eu mizez în continuare pe fiecare om în parte că va respecta măsurile pe care le-am impus”.
Ea a menţionat că responsabilitatea este cuvântul de bază de Sărbători. „Aş miza să ne apărăm părinţii şi bunicii, pentru că ştim cu toţii că tineretul e asimptomatic, iar de Sărbători tuturor ne place să petrecem în familie, motiv pentru care responsabilitatea ar trebui să fie cuvântul de bază în această situaţie”, a spus Oana Niculescu.