Metrorex recomandă călătorilor să folosească căștile atunci când vorbesc la telefon sau urmăresc conținut audio pentru a nu-i deranja pe cei din jur. Postarea publicată pe pagina de Facebook a companiei de transport subteran vine în contextul în care numeroase persoane s-au plâns în mediul online de persoanele care utilizează difuzorul în timpul călătoriei.
Metrorex recomandă călătorilor să utilizeze căștile dacă vorbesc la telefon sau urmăresc conținut audio, pentru a evita folosirea difuzorului.
Metroul este un mijloc de transport unde fiecare dintre noi avem dreptul la călătorii liniștite. Dacă vorbești la telefon sau urmărești conținut audio, evită folosirea difuzorului (speaker).
O pereche de căști este o soluție simplă și eficientă. Îți oferă intimitate, iar celor din jur le oferă liniștea pe care o merită. La peron, asigura-te că ești atent, așa auzi mai bine anunțul de închidere a ușilor, a transmis compania pe pagina de Facebook.
Cu valoare de recomandare, și Societatea de Transport București sfătuiește călătorii același lucru, și vine și cu alte rugăminți:
În alte țări europene, vorbitul la telefon folosind difuzorul este descurajat prin anumite reglementări, iar cei care le încalcă pot fi amendați.
De exemplu, în 2025, un bărbat de 54 de ani a fost amendat cu 200 de euro pentru că a vorbit la telefon pe difuzor într-o zonă „liniștită” din gara Nantes, vestul Franței, potrivit BBC, scrie HotNews.
Bărbatul a declarat pentru BFMTV că vorbea cu sora sa în gara din Nantes, când un angajat al SNCF, compania franceză de căi ferate, s-a apropiat de el. Acesta i-a spus că va fi amendat cu 150 de euro dacă nu oprește difuzorul – o amendă care, susține el, a fost majorată ulterior la 200 de euro, deoarece nu a plătit-o pe loc.
SNCF a confirmat că bărbatul a fost amendat de personalul său de securitate într-o zonă liniștită a gării, dar compania feroviară de stat contestă unele detalii ale relatării pasagerului, potrivit publicației franceze La Parisien.
Deși în Franța nu există o lege națională care să interzică utilizarea telefoanelor mobile pe difuzor în locurile publice, există reglementări privind controlul zgomotului.
În conformitate cu Codul francez al transporturilor, cei care utilizează „dispozitive sau instrumente sonore” sau „tulbură liniștea celorlalți prin zgomot” în zonele destinate pentru transportul public pot fi amendați.
Te-ar mai putea interesa și:
Sursa foto: Dreamstime