Monica Niculescu, ÎNVINSĂ de Agnieszka Radwanska la turneul de la DOHA

24 feb. 2016

Niculescu, după un parcurs formidabil, cu victorii în fața unor jucătoare mai bine clasate, Sabine Lisicki și Jelena Jankovic, s-a oprit în fața celei de-a treia favorite, Radwanska impunându-se într-o oră și 42 de minute, informează agerpres.ro.

Monica a făcut din nou un meci bun, a jucat de la egal la egal cu Radwanska în primul set, diferența fiind făcută de adversară pe final, după ce scorul a fost egal, 5-5. În setul al doilea, deși a făcut din nou spectacol, Niculescu nu a reușit să profite de cele patru mingi de break create la 3-1 pentru poloneză și i-a permis acesteia s se desprindă decisiv la 4-1, după care nu a mai contat în joc.

Monica (28 ani, 37 WTA) va primi pentru evoluția de la simplu un cec de 29.580 de dolari și 105 puncte WTA. Radwanska (26 ani) are acum 2-1 la meciurile directe, după ce a învins învingând în 2009, la Linz, în primul tur, cu 6-4, 6-2, iar Monica s-a impus anul trecut la Nottingham, cu 5-7, 6-4, 6-0, în semifinale la Nottingham.

Niculescu va evolua miercuri și în optimile probei de dublu, alături de rusoaica Margarita Gasparian, împotriva cuplului Sara Errani (Italia)/Carla Suarez Navarro (Spania).