Ministerul Mediului monitorizează incendiul din zona Cernobîl. ANM estimează în ce direcție se îndreaptă norul de fum. „Nu va avea impact asupra României”

08 mai 2026
503 afișări
Ministerul Mediului monitorizează incendiul din zona Cernobîl. ANM estimează în ce direcție se îndreaptă norul de fum. „Nu va avea impact asupra României”
Ministerul Mediului monitorizează incendiul din zona Cernobîl. ANM estimează în ce direcție se îndreaptă norul de fum. „Nu va avea impact asupra României” | Foto simbol: Inquam Photos /Ana-Maria Dumtiru

Ministerul Mediului vine cu precizări legate de incendiul izbucnit în zona Cernobîl, Ucraina. Situația e urmărită permanent de instituțiile și autoritățile competente. ANM informează că direcția dominantă a vântului va favoriza deplasarea norului de fum către Belarus.

Ministerul Mediului, despre direcția norului de fum din zona Cernobîl

Un incendiu de proporții a izbucnit în zona de excludere de la Cernobîl după prăbușirea unei drone în apropierea fostei centrale nucleare, au anunțat autoritățile ucrainene, citate de Euronews.

Potrivit administrației rezervației naturale Cernobîl, incendiul se întindea vineri dimineață pe aproximativ 1.100 de hectare.

Autoritățile din România vin cu precizări în ceea ce privește acest incident. Ministerul Mediului informează că instituțiile din subordine urmăresc permanent situația, împreună cu autoritățile competente.

ANM estimează că norul de fum se va îndrepta către Belarus, apoi către nordul și nord-estul Ucrainei și sud-vestul Rusiei, deci fără a impacta teritoriul României.

Potrivit estimărilor realizate de Administratia Nationala de Meteorologie RA, direcția dominantă a vântului va favoriza deplasarea norului de fum către Belarus, ulterior către nordul și nord-estul Ucrainei și sud-vestul Rusiei, fără impact asupra teritoriului României.

În paralel, Agentia Nationala pentru Mediu si Arii Protejate – ANMAP, prin Rețeaua Națională de Supraveghere a Radioactivității Mediului (RNSRM), monitorizează permanent radioactivitatea factorilor de mediu la nivel național, prin stații automate și laboratoare specializate care funcționează continuu.

Până la acest moment, nu au fost înregistrate depășiri ale limitelor de avertizare sau atenționare privind radioactivitatea mediului în România. Valorile măsurate se încadrează în limitele normale și în tendințele multianuale specifice acestei perioade.

Sursa foto: Ministerul Mediului – Facebook

Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor mai transmite că va continua monitorizarea permanentă a situației și va comunica public orice actualizare relevantă.

Te-ar mai putea interesa și:

Cookies