Viitorul sună bine, dacă nu ne gândim la toate șantierele: Magistrala 4 de metrou va fi prelungită de la Străulești până la Mogoșoaia. Proiectul a fost votat în cea mai recentă ședință a Consiliului Local Sector 1.
Vești bune pentru bucureștenii din Sectorul 1, dar și pentru cei care locuiesc în împrejurimi: Magistrala 4 de metrou va fi prelungită de la Străulești până la Mogoșoaia. Proiectul a a fost pe masa Consiliului Local S1, marți, 30 septembrie 2025, și a trecut cu 20 de voturi din 27, fără cele din partea USR, potrivit Club Feroviar.
Proiectul pentru prelungirea M4 aparține primarului Sectorului 1, George Tuță, iar acesta prevede obținerea unui acord al Consiliului General al Municipiului București (CGMB) pentru o asociere a Sectorului 1 cu Metrorex și Consiliul Județean Ilfov.
Administrația locală își dorește ca oamenii să beneficeze de transportul public subteran, astfel încât să nu mai stea blocați în trafic, prin intersecții și să ajungă cât mai repede la destinație.
Argumente pentru necesitatea proiectului:
Având în vedere necesitatea creșterii mobilității la nivelul Municipiului București și al zonelor limitrofe din județul Ilfov, zone caracterizate printr-o dezvoltare socio-economică accelerată, se impune adoptarea de măsuri urgente privind dezvoltarea rețelei de metrou, ca soluție alternativă durabilă și modernă de transport public.
Transportul în Bucureşti şi în arealul periurban este în prezent deficitar, raportat atât la nevoia actuală de mobilitate a populației, cât și la dinamica dezvoltărilor urbane viitoare. Extinderea rețelei de metrou către periferia Capitalei va asigura accesul locuitorilor din zona metropolitană la un sistem de transport rapid, sigur şi prietenos cu mediul, consolidând caracterul metropolitan al transportului subteran.
Reprezentanții USR din Consiliul Local S1 nu au votat proiectul, motivând că toată lumea fac un metrou în ziua de astăzi. Aceștia au mai spus că prelungirea M4 spre Mogoșoaia nu se justifică, zona fiind una nepopulată.
Propunerea votată acum prevede prelungirea M4 Gara de Nord – Străulești:
Primăria condusă de George Tuță spune că tronsonul Străulești – Mogoșoaia are un rol foarte important pentru reducerea traficului rutier, dar și pentru creșterea eficienței transportului public la nivel metropolitan.
Implementarea acestui proiect nu mai poate fi amânată, întrucât răspunde unor nevoi urgente de mobilitate ale locuitorilor și este aliniată obiectivelor strategice naționale și europene privind mobilitatea urbană durabilă.