Mergea și Tecău, adversari în sferturile probei de dublu de la turneul ATP de la ‘s-Hertoghenbosch

17 iun. 2014
Mergea și Tecău, adversari în sferturile probei de dublu de la turneul ATP de la 's-Hertoghenbosch

În primul tur, Mergea şi Draganja au trecut cu scorul de 6-2, 6-4 de perechea Martin Emmrich/Johan Brunstrom (Germania/Suedia), la capătul unui meci care a durat o oră şi şapte minute, scrie digisport.ro.

Adversarii din turul doi ai lui Mergea şi Draganja vor fi principalii favoriţi ai turneului de 250 de puncte, Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer.

Pentru calificarea în sferturi, Mergea şi Draganja vor primi 45 de puncte ATP şi un cec în valoare totală de 3.830 de euro.

Partida de la turneul olandez va fi a doua întâlnire în circuitul ATP în care cei doi români, foşti parteneri în perioada junioratului şi la echipa de Cupa Davis, vor fi adversari. Prima a avut loc în 2012, la BRD Năstase Ţiriac Open, cand Horia Tecău şi suedezul Robert Lindstedt i-au învins, cu scorul de 4-6, 6-4, 10-2, pe Florin Mergea şi Andrei Dăescu.