Marian Vanghelie, nou episod violent față de fosta parteneră. Oana Mizil a obținut ordin de protecție provizoriu împotriva fostului primar al Sectorului 5

01 sept. 2025
1256 afișări
Marian Vanghelie, nou episod violent față de fosta parteneră. Oana Mizil a obținut ordin de protecție provizoriu împotriva fostului primar al Sectorului 5
Marian Vanghelie, nou episod violent față de fosta parteneră. Oana Mizil a obținut ordin de protecție provizoriu împotriva fostului primar al Sectorului 5. Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Pe numele lui Marian Vanghelie a fost emis un ordin de protecție provizoriu, documentul fiind obținut de Oana Niculescu Mizil, fosta parteneră a acestuia. Fostul primar al Sectorului 5 ar fi amenințat-o cu moartea pe Oana. Fostul edil a amenințat-o și pe mama ei, duminică, când s-a dus acasă la cele două.

Femeile au sunat la numărul unic pentru apeluri de urgență 112.

Oana Mizil a obținut ordin de protecție împotriva lui Marian Vanghelie

Un nou episod violent înregistrat pe numele lui Marian Vanghelie. Duminică, 31 august 2025, fostul primar al Sectorului 5 a dat buzna, încă o dată, peste Oana Niculescu Mizil și peste mama acesteia.

Cele două au sunat la 112 și fosta soție a lui Marian Vanghelie a cerut și a obținut ordin de protecție împotriva fostului edil.

Potrivit surselor Gândul, fostul primar al S5 s-ar fi dus acasă la cele două femei, în jurul orei 12:30, și le-ar fi amenințat.

La distanță de două ore, la ora 15:19, mama Oanei a decis să sune la numărul 112, la Poliția Voluntari. Polițiștii care au ajuns la fața locului au  întocmit dosar penal pentru amenințare, au completat formularul de risc în baza căruia s-a eliberat un ordin de protecție provizoriu, pe 5 zile, pe numele lui Marian Vanghelie.

Oamenii legii nu au considerat că este necesară măsura punerii unei brățări de monitorizare.

Un alt episod violent a avut loc în anul 2021. În acel moment, Oana Mizil a decis să sune la numărul unic pentru apeluri de urgență 112 din cauză că politicianul devenise violent în urma unei crize de gelozie.

Amintim că, în martie, fostul edil a scăpat de condamnarea de 11 ani și 8 luni la închisoare primită la instanța de fond. Vorbim despre dosarul în care a fost acuzat de luare de mită, abuz în serviciu și spălare de bani, după ce Curtea de Apel București a dispus achitarea sau încetarea procesului penal ca urmare a prescrierii faptelor.

Instanța a anunțat că Vanghelie a fost achitat pentru abuz în serviciu și spălare de bani. În ceea ce privește luarea de mită, judecătorii au constatat că faptele politicianului s-au prescris și au fost aplicate deciziile Curții Constituționale și Instanței supreme, iar acestea au avut ca afect închiderea a peste 10.000 de dosare penale.

Te-ar mai putea interesa și:

Cookies