SIMONA HALEP VS. SVETLANA KUZNEȚOVA, ÎN SEMIFINALE LA SYDNEY. MECIUL AMÂNAT PENTRU VINERI

13 ian. 2016

UPDATE PARTIDA A FOST AMÂNATĂ PENTRU VINERI, CÂND ESTE PROGRAMATĂ ŞI FINALA DE LA SYDNEY, anunţă digisport.ro.

Înainte de a fi sistat, Simona Halep o conducea pe Svetlana Kuzneţova cu scorul 5-4.

11:37 A ÎNCEPUT MECIUL. SERVEȘTE HALEP

UPDATE 11.30. MECIUL SIMONA HALEP VS. SVETLANA KUZNEȚOVA începe ACUM.

UPDATE ORA 10.30: La Sydney continuă să plouă. Nu se joacă nici un meci. Meciul Simonei începe după terminarea partidei Dimitrov – Dolgopolov.

UPDATE ora 9.15: Meciul Dimitrov – Dolgopolov a fost din nou întrerupt, din cauza ploii. Partida Halep – Kuzențova va fi din nou întîrziată.

UPDATE: S-a oprit ploaia! Pe arena centrală, acolo unde joacă Simona, au intrat Dolgopolov și Dimitrov pentru a-și termina meciul. Dolgopolov a luat primul set cu 6-4. După acest partidă, Simona va intra pe teren.

UPDATE 7:05:  Meciul e suspendat până la opriea ploii și nu va începe înainte de 07:30, ora României, anunță gsp.ro.

SIMONA HALEP VS. SVETLANA KUZNEȚOVA, ÎN SEMIFINALE LA SYDNEY, ASTĂZI, JOI. HALEP- KUZNEȚOVA LIVETEXT:

Simona Halep, cap de serie numărul 1, a învins-o, miercuri, cu scorul de 6-4, 7-5, pe sportiva cehă Karolina Pliskova, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 5, calificându-se în semifinalele turneului de categorie Premier de la Sydney.

În faza următoare, Halep va evolua împotriva jucătoarei ruse Svetlana Kuzneţova, locul 25 WTA, care a învins-o, tot miercuri, pe italianca Sara Errani, locul 19 WTA, cu scorul de 7-6 (1), 6-0.

SIMONA HALEP VS. SVETLANA KUZNEȚOVA, ÎN SEMIFINALE LA SYDNEY, ASTĂZI, JOI. HALEP- KUZNEȚOVA LIVETEXT:

Simona Halep, 24 de ani, şi Svetlana Kuzneţova, 30 de ani, fostă ocupantă a locului 2 mondial în 2007, s-au mai întâlnit de cinci ori până în prezent, sportiva din Constanţa conducând cu 3-2. Ultima lor partidă a avut loc în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros, ediţia 2014, când Simona Halep a câştigat cu 6-2, 6-2.

Anterior, Kuzneţova s-a impus în optimi la Stuttgart, tot în 2014, cu 7-5, 7-6 (4), şi în turul al doilea la Miami, în 2011, cu scorul de 6-0, 6-4, iar Halep în turul I la Roma, în 2013, scor 6-1, 6-1, şi tot în turul I, la Toronto, în 2011, scor 4-6, 6-4, 6-3.

„O ştiu destul de bine. Am jucat împotriva ei şi ştiu că trimite mingea cu mult «topspin», aşa că mâine voi avea o înfruntat o altfel de jucătoare, cu un stil diferit. Dar îmi place să joc împotriva ei. Am avut meciuri bune cu ea înainte şi mă aştept la o altă întâlnire dificilă. Bineînţeles, fiecare meci e greu. Cred că am şansa mea, aşa că o să intru pe teren pozitivă şi o să-mi joc şansa”, a declarat Halep.

Jucătoarea română s-a plâns de căldura excesivă din timpul partidei cu sportiva cehă Karolina Pliskova, din sferturile de finală. „A fost greu astăzi. Am fost aproape. Am condus cu 5-1 în primul set, dar ea a revenit tare, cu două ghemuri consecutive la zero. Ştiam că e puternică, joacă bine, serveşte cu putere şi mă aşteptam să lovească mingile bine. Dar cred că am făcut bine că am stat concentrată în ultimele ghemuri din al doilea set şi am putut închide meciul. Vremea a fost destul de călduroasă şi a fost dificil să mă descurc astăzi”, a spus Halep.

sursa: mediafax.ro