ARHIVA B365

Klaus Iohannis va numi un premier interimar. Ponta îl propune pe Dușa

Potrivit articolului 110 al Constituţiei, Guvernul al cărui mandat a încetat prim demisia prim-ministrului „îndeplineşte numai actele necesare pentru administrarea treburilor publice, până la depunerea jurământului de membrii noului Guvern”.

Aceasta prevedere este completată prin Legea 90/2001, privind organizarea şi funcţionarea Guvernului României şi a ministerelor. Astfel, în cazul unei demisii a premierului, potrivit articolului 9 „preşedintele României va desemna un alt membru al Guvernului ca prim-ministru interimar, pentru a îndeplini atribuţiile primului-ministru, până la formarea noului Guvern”.

În aceste condiţii, atribuţiile prim-ministrului interimar vor fi restrânse.

Ministrul Apărării, Mircea Dușa, a declarat, miercuri, că demisia lui Victor Ponta din funcţia de premier este „un gest la unui politician responsabil”.

 CV MIRCEA DUȘA

DATE BIOGRAFICE
• Data şi locul naşterii: 01.04.1955, Topliţa, jud. Harghita
• Stare civilă: căsătorit, doi copii

ACTIVITATE PROFESIONALĂ
• Decembrie 2012 – prezent – Ministrul Apărării Naţionale
• August 2012 – Decembrie 2012 – Ministru al Administraţiei şi Internelor
• Mai 2012 – August 2012 – Ministru pentru Relaţia cu Parlamentul
• 2008 – 2012 – Parlamentul României – deputat
• 2004 – 2008 – Parlamentul României – deputat
• 2001 – 2004 – Prefectura Harghita – prefect
• 1996 – 2000 – Consiliul local al oraşului Topliţa – primar
• 1990 – 1996 – Consiliul local al oraşului Topliţa – viceprimar
• 1986 – 1990 – Consiliul popular al oraşului Topliţa – vicepreşedinte – ales
• 1976 – 1986 – Consiliul popular al oraşului Topliţa – funcţionar de conducere
• 1974 – 1976 – Stagiu militar (sublocotenent)

FUNCŢII, ACTIVITĂŢI ÎNTR-UN PARTID POLITIC
• 1996 – prezent, membru PSD, preşedintele Organizaţiei Judeţene Harghita PSD

FUNCŢII, ACTIVITĂŢI ÎNTR-O ORGANIZAŢIE DIN ADMINISTRAŢIA PUBLICĂ CENTRALĂ SAU LOCALĂ
• 1996 – 2001 – prim-vicepreşedinte al Asociaţiei Oraşelor din România

FUNCŢII, ACTIVITĂŢI PARLAMENTARE ANTERIOARE
• Septembrie 2010 – mai 2012 – lider al Grupului Parlamentar PSD
• Februarie 2010 – septembrie 2010 – vicepreşedinte al Camerei Deputaţilor
• 2008 – martie 2010 – vicepreşedinte al Comisiei pentru administraţie publică, amenajarea teritoriului şi echilibru ecologic
• 2004-2008 – deputat, vicepreşedinte al Comisiei pentru administraţie publică, amenajarea teritoriului şi echilibru ecologic

STUDII ŞI SPECIALIZĂRI
• 2003 – 2005 – Masterat – Managementul Instituţiilor Europene – Universitatea ”Lucian Blaga” din Sibiu
• 2003 – 2004 – Studii de specializare postuniversitare – Managementul Instituţiilor Europene – Institutul Naţional de Administraţie, Universitatea ”Lucian Blaga” din Sibiu
• 1983 -1988 – Ştiinţe economice (Institutul pentru Pregătirea cadrelor în problemele conducerii social-politice Bucureşti)
• 1970 -1974 – Liceul Silvic Gurghiu

LIMBI STRĂINE
• Franceză
• Maghiară

Surse: Klaus Iohannis refuză să accepte un nou Guvern în care să intre UNPR 


Recomandarile noastre


Parteneri

Back to top button