IRINA BEGU şi MONICA NICULESCU s-au calificat în finala probei de dublu a turneului de la Wuhan

de:
02 oct. 2015
0 Afișari

Irina Begu si Monica Niculescu au acces in finala turneului de la Wuhan dupa ce le-au invins pe jucatoarele din Cehia Andrea Hlavackova si Lucie Hradecka, cu scor 6-4, 1-6, 10-8. Meciul a debutat la 7.40 si s-a terminat la 9.11, potrivit ziare.com

Aceasta a fost cea de-a doua intalnire intre perechea din Romania si cea din Cehia. Prima a avut loc in luna octombrie 2012, in finala turneului din Luxemburg, castigata de adversarele romancelor cu 6-3, 6-4.

Adversarele lor ocupa urmatoarele pozitii in clasamentu WTA de dublu: Andrea Hlavackova – locul 14, Lucie Hradecka – locul 23.

Irina Begu se afla pe locul 52 in clasamentul WTA la dublu, in timp ce Monica Niculescu se situeaza sase pozitii mai jos. Cea mai buna performanta a romancelor intr-un turneu de Grand Slam este sfertul de finala de la Australian Open, din 2012, cand au fost invinse de perechea din Rusia Svetlana Kuznetsova – Vera Zvonareva, care au castigat in cele din urma turneul.

Cele doua romance au ajuns in semifinale dupa ce adversarele lor din sferturile de finala, spaniolele Garbine Muguruza si Carla Suarez Navarro, favorite 7, au abandonat inaintea disputarii partidei programata joi.