TIMP LIBER

Începe Festivalul Național de Teatru pentru Tineret „Ștefan Iordache”. Iată programul complet și surprizele pregătite de organizatori (P)

Centrul Cultural și de Tineret „Ștefan Iordache” va organiza în intervalul 14-17 septembrie a treia ediție a Festivalului Național de Teatru pentru Tineret Ștefan Iordache. Pe scena Teatrului Bulandra vor urca, deopotrivă, nume grele precum Maia Morgenstern, dar și studenți care se află la începutul drumului în lumea actoriei.

Pasionații de actorie și cei atrași de lumea teatrului trebuie să știe că săptămâna viitoare va avea loc în București Festivalul Național de Teatru pentru Tineret „Ștefan Iordache”. Organizat de Centrul Cultural și de Tineret „Ștefan Iordache”, în parteneriat cu Teatrul Municipal Lucia Sturdza Bulandra, acest eveniment va avea loc în intervalul 14 – 17 septembrie pe scena Teatrului Bulandra.

Ce surprize au pregătit organizatorii pentru Festivalul Național de Teatru pentru Tineret „Ștefan Iordache”

La ediția din acest an a festivalului publicul se va putea bucura de zece trupe ce au pregătit spectacole-concurs, opt studenți la început de drum în lumea mare a teatrului din România, trei piese de teatru jucate de actori consacrați, un atelier de teatru – dans, dar și filmul biografic „Regele Scamator. Ștefan Iordache”.

În deschiderea festivalului, pe 14 septembrie, la ora 19:00, actori precum Maia Morgenstern, Anca Sigartău, Marius Bodochi și Mircea Rusu vor interpreta Recitalul de poezie și muzică „De la Eminescu la Nichita”. Aceștia vor fi acompaniați instrumental de Mihai Murariu la pian și Mihai Pintenaru la clarinet.

Ziua de 15 septembrie aduce punerea în scenă a piesei „Fluturii sunt liberi”, în regia prof. univ. dr. Mihaela Arsenescu Werner, începând cu ora 19:00. În distribuție sunt studenții Universității Naționale de Arte George Enescu din Iași.

A treia zi a festivalului va aduce de la ora 19:00 spectacolul „Hoții”, în regia conf. univ. dr. Anca Bradu, cu participarea extraordinară a lui Marian Râlea, alături de studenții Universității Naționale de Artă Teatrală și Cinematografică I.L. Caragiale.

Festivalul Național de Teatru pentru Tineret „Ștefan Iordache” se va încheia cu piesa „Jungla Tévé”, în regia lui Gigi Căciuleanu, cu distribuția formată din Lari Giorgesc și Alina Petrică.

Iată programul întreg al Festivalului Național de Teatru pentru Tineret „Ștefan Iordache”din acest an

14 septembrie

  • 19:00-20:00 Deschiderea festivalului: Recital de poezie și muzică „De la Eminescu la Nichita”

Distribuția: Maia Morgenstern, Anca Sigartău, Marius Bodochi, Mircea Rusu

Acompaniament: Mihai Murariu – pian; Mihai Pintenaru – clarinet

15 septembrie

  • Spectacole concurs:

12:00-12:45 Trupa AICI (Asociația cultural artistică Teen Talent, Constanța) – „Mecanica inimii”, coordonator Tiberiu Roșu

12:55-13:35 Trupa ATELIERUL DE TEATRU (Colegiul Național Mihai Eminescu, Botoșani) – „ANTISOCIAL”, de Bogdan Georgescu, coordonator Lenuș Moraru

13:45-14:30 Trupa SHAKESPEARE (Asociația Art EveryWhere, București) – „Lady Bird”, de Greta Gerwig, coordonator Dorin Ionescu

14:40-15:25 Trupa CUADRO (București) – „4 dimineața”, coordonatori Kiki Simion, Adrian Ionescu

15:35-16:20 Trupa BRIGHTSIDE DRAMA (București) – „Yolo”, de Matthew Bulgo, coordonator Ionuț Niculae

  • SPECTACOL 19:00-20:30 „FLUTURII SUNT LIBERI”, de Leonard Gershe

Universitatea Națională de Arte George Enescu, Iași

Distribuția: Dorian Leonte, Mălina Balcan, Diana Drăgușin, Florin Gorgos

Regia: Prof. Univ. Dr. Mihaela Arsenescu Werner

16 septembrie

  • Spectacole concurs:

12:00-12:45 Trupa CALEA FERATĂ (Colegiul Național de Artă Regina Maria, Constanța) – „Avioane de hârtie”, coordonator Elena Baciu

12:55-13:35Trupa ACTING UP (București) – „Tumult”, adaptare după „How to survive in a Shakespeare play” de Don Zolidis, coordonatori Diana Mănăilă, George Lepădatu

13:45-14:30 Trupa AS (Colegiul Național Gheorghe Lazăr, București) – „Chatroom”, după Enda Walsh, coordinator Andrei Gheorghe

14:40-15:25 Trupa CHAPLIN (București) – „Maison Tuvache”, coordonator Matei Alexandru

  • SPECTACOL 19:00-20:30 „HOȚII”, de Friedrich Schiller

Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică I. L. Caragiale

Distribuția: Gabriel Hrițcu, Vlad Ionuț Popescu, Bianca Andrieș, Cătălina Nițu, Laura Oana, Iosif Paștina, Aurelian Culea, Andrei Ionescu, Francesca Fülop, Armand Crișan, Andrei Marius Barbu, Alexandru Horghidan, Andrei Mărcuță, Ana Baciu, Bogdan Florea

cu participarea extraordinară a lui Marian Râlea

Regia: conf. univ. dr. Anca Bradu

17 septembrie

  • Spectacole concurs

12:00-12:55 Trupa VICTORY OF ART (București) – „Fără soare”, adaptare după Azilul de Noapte de Maxim Gorki, coordinator Maria-Julieta Georoiu

13:05-13:15 Lavinia Călinescu (Artele Spectacolului de Teatru, Universitatea Hyperion, București) – „Love Story”, creație proprie

13:20-13:25 Teodora Crișan (Actorie, UNATC, București) – Martha, din „Neînțelegerea”, de Albert Camus

13:25-13:35 Iulia Rusu (Actorie, Universitatea Hyperion) – „El hombre en el circulo”, de Matei Vișniec

13:35-13:50 Gabriel-Theodor Radu (Universitatea de Arte, Târgu-Mureș) – „Mântuitorul”, de Florin Piersic Jr. (din colecția Opere cumplite)

13:50-13:55 Alexandru Cruceru (Arta Actorului, UNATC, București) – monolog „Richard al III-lea”, de W. Shakespeare

14:00-14:10 Valeriu Ilisie (Arta Actorului, UNATC, București) – monolog „Dresoarea de fantome”, de Ion Băieșu

14:10-14:20 Cosmin Petruț (Artele spectacolului-Actorie, Universitatea din Târgu-Mureș) – Cocoșul, adaptare din „O poveste foarte simplă”, de Maria Lado

14:20-14:30 Grațiela Voicu (Arta Actorului, UNATC, București) – „Dumnezeu de-a doua zi”, de Ioana Duda

17:00-18:00 FESTIVITATEA DE PREMIERE A FESTIVALULUI NAȚIONAL DE TEATRU PENTRU TINERET ȘTEFAN IORDACHE

  • SPECTACOL 18:00-19:30

„JUNGLA TéVé”, de Gigi Căciuleanu, Teatrul Dramaturgilor Români

Distribuția: Lari Giorgescu, Alina Petrică

Regia: Gigi Căciuleanu


Recomandarile noastre

Parteneri

Back to top button