ȘTIRI

Începe Festivalul de Folclor din Parcul Cişmigiu: concerte, produse tradiţionale şi ponei. PROGRAMUL

Evenimentul va reuni spectacole de folclor traditional, targ de mestesugari care va include, pe langa produsele traditionale romanesti si demonstratii ale mesterilor populari, o zona dedicata spectacolelor de folclor reinterpretat, ateliere de creatie, teatru pentru copii, o zona gastronomica precum si plimbari cu trasuri si ponei.

Deschiderea evenimentului va fi marcata vineri, 20 iunie, la ora 15:00 de o parada a costumelor populare ce se va desfaşura pe traseul: Ateneul Roman– Calea Victoriei – Cercul Militar – B-dul Regina Elisabeta – Parcul Cişmigiu.

Timp de trei zile, Festivalul se va desfasura pe cele trei scene amplasate in cel mai vechi parc din Bucuresti astfel:
Programul de la Scena Mare va fi împartit dupa zone geografice: vineri vor urca pe scena ansambluri folclorice profesioniste si solisti de muzica populara renumiti din Dobrogea, Crisana si Muntenia, sambata va fi randul celor din Oltenia, Moldova si Maramures, urmand ca duminica sa fie celebrat cantecul si jocul din Banat, Transilvania si Bucovina.
De asemenea, cea de-a doua scena a Festivalului va fi dedicata cantecelor si jocurilor interpretate de copii si tot aici se va lansa si albumul Orchestrei Valahia.

Cel de-al treilea spatiu destinat Festivalului – Fân Zone. Intr-un spatiu rustic, publicul va sta pe iarba, printre capite de fan si va putea asculta fragmente de folclor autentic reinterpretat de DJ si trupe cunoscute. Copiii si tinerii vor fi intampinati de ateliere de creatie, unde vor invata mestesuguri traditionale: tesut, cusut, pictura, sculptura si modelaj.

Seara, pe scena de la Fânzone vor urca artisti precum Maria Radu and Band, Nightlosers, Hara, Adrian Nour si Trio Zamfirescu, Cobzality, Mara & Kult Studio, Alina Manole & Band, Dj Gojira, Georgiana Manaila & Misteria Carpatica, Cornelia Tihon & Band, Liverpool – A Tribute to The Beatles, Aylin and The Lucky Charms, Classic Beat Orchestra si mulți alții.

PROGRAMUL EVENIMENTELOR:

Vineri, 20 iunie 2014

Parada costumului tradițional
15.00 – 15.30 Piața George Enescu (Ateneul Român) – Calea Victoriei – Bulevardul Regina Elisabeta – Parcul Cişmigiu (Intrarea Arhivele Statului).
Ansambluri naționale şi internaționale, comunități şi minorități naționale, fanfare
peste 450 de persoane

Târg de meşteşugari: 10.00 – 22.00
Zonă gastronomică: 10.00 – 22.00
Ateliere de creaţie: 11.00 – 13.00 / 17.00 – 20.00

Reprezentaţii ale fanfarelor în Parcul Cişmigiu: 15.30 – 16.00

Fanfara „Chetriş” din Iaşi
Fanfara „Trandafirul” din Calafindeşti, Suceava
Fanfara din Rupea, Braşov
Fanfara din Hudeşti, Botoşani

Program artistic scenă principală

16.00 – 16.15 Comunitatea aromână, Ansamblul „Sarighiol de Deal” din Tulcea
16.15 – 16.30 Minoritatea tătară turco-musulmană, Ansamblul „Karadeniz” din Constanţa
16.30 – 16.45 Minoritatea italiană, Grupul „Allegria” din Tulcea
16.45 – 17.00 Comunitatea ruşilor – lipoveni, Ansamblul „Molodt” din Tulcea
17.00 – 17.15 Minoritatea greacă, Ansamblul „Ellas” din Bucureşti
17.15 – 17.30 Minoritatea maghiară, Ansamblul „Ordogborda” din Harghita
17.30 – 17.45 Minoritatea germană, Ansamblul „Korona” din Braşov
17.45 – 18.00 Ansamblul multietnic „Doina Dobrogei” din Medgidia
18.00 – 18.30 Ansamblul „Baladele Deltei” din Tulcea
18.30 – 19.00 Ansamblul „Cununa Carpaţilor” din Bucureşti
19.00 – 19.30 Ansamblul „Burnasul” din Alexandria
19.30 – 20.00 Minoritatea ucraineană, Ansamblul „Cervona Kalena” din Suceava
20.00 – 20.35 Prezentarea ansamblurilor din străinătate
20.35 – 20.50 Deschiderea oficială
20.50 – 21.00 Ansamblul căluşăresc „Colelia” din Olt
21.00 – 22.00 Mircea Rusu Band

FÂN ZONE

Spaţiu gastronomic: 12.00 – 22.00
Ateliere de creaţie: 16.00 – 20.00

Limonada lui Iulian – proiect caritabil pentru copii: 12.00 – 22.00
Mândra Chic – Proiectul „Bun românesc”: 12.00 – 20.00
Concept Jupiter Lab – laborator de design: 12.00 – 22.00

Program artistic scenă FÂN ZONE

16.00 – 17.00 Cornelia Tihon & Band
17.00 – 17.45 Classic Beat Orchestra
17.45 – 18.30 Alina Manole & Band
18.30 – 19.30 DJ Gojira
19.30 – 20.15 Maria Radu & Band
20.15 – 21.00 Liverpool Band – A Tribute to The Beatles
21.00 – 22.00 Georgiana Mănăilă & Misteria Carpatica

Sâmbătă, 21 iunie 2014

Târg de meşteşugari: 10.00 – 22.00
Zonă gastronomică: 10.00 – 22.00
Ateliere de creaţie: 11.00 – 13.00 / 17.00 – 20.00
Plimbări cu trăsuri şi ponei: 10.00 – 20.00

Program artistic scenă Foișor
„Secțiunea de cântece și jocuri interpretate de copii”

11.00 – 11.40 Comunitatea elenă Prahova, Ansamblul „Hara” şi Ansamblul „Kymata”
11.40 – 12.10 Corul de copii Radio
12.10 – 12.40 Grupul de copii „Sunetul Muzicii” din Bucureşti
12.40 – 13.20 Grupul de copii „Mlădiţe Ilfovene” din Clinceni
13.20 – 13.50 Ansamblul „Zestrea Budureşii” din Bihor
13.50 – 14.20 Ansamblul de copii „Mugurașul” din Dolj
14.20 – 14.50 Ansamblul de copii „Cosăul” din Maramureș

Program artistic scenă principală

16.00 – 16.30 Orchestra Populară Radio
cu Ioan Drăgan, Ioana Ardelean, Ancuţa Corlăţeanu,
Gheorghiţa Nicolae şi Marioara Man Gheorghe
16.30 – 17.00 Ansamblul „Rapsodia Vasluiului” din Vaslui
17.00 – 17.40 Ansamblul „Doina Gorjului” din Târgu Jiu, cu Dumitru Zamfira
17.40 – 18.10 Ansamblul „Joc” din Republica Moldova
18.10 – 18.20 Moment umoristic
18.20 – 19:00 Ansamblul „Transilvania”din Baia Mare, cu Angela Buciu
19:00 – 19.40 Ansamblul „Ovcharska Pesen” din Dorkovo, Bulgaria
19.40 – 21.00 Orchestra „Lăutarii” din Chișinău, dirijor maestrul Nicolae Botgros
Recital al tinerilor laureaţi ai marilor festivaluri de folclor
şi vedete ale muzicii populare româneşti: Dumitru Fărcaş, Steliana Sima,
Nicuşor Iordan şi Gheorghe Turda
21.00 – 22.00 Damian Drăghici – „Naiul Românesc”

FÂN ZONE

Spaţiu gastronomic: 10.00 – 22.00
Ateliere de creaţie: 10.00 – 20.00

Limonada lui Iulian – proiect caritabil pentru copii: 10.00 – 22.00
Mândra Chic – Proiectul „Bun românesc”: 10.00 – 20.00
Concept Jupiter Lab– laborator de design: 10.00 – 22.00

Program artistic scenă FÂN ZONE

10.00 – 11.00 Teatru pentru copii – „Un lup, o capră şi trei iezi”, Teatrul Ion Creangă
11.00 – 12.00 Curs de dans în aer liber – Merengue, Şcoala de dans „Con Sabor”

17.30 – 18.15 Breeze
18.15 – 19.15 Adrian Nour & Trio Zamfirescu
19.15 – 20.15 Aylin & The Lucky Charms
20.15 – 21.00 Mara & KSA
21.00 – 22.00 Nightlosers

Duminică, 22 iunie 2014

Târg de meşteşugari: 10.00 – 22.00
Zonă gastronomică: 10.00 – 22.00
Ateliere de creaţie: 11.00 – 13.00 / 17.00 – 20.00
Plimbări cu trăsuri şi ponei: 10.00 – 20.00

Program artistic scenă Foișor
„Secțiunea de cântece și jocuri interpretate de copii”

11.00 – 11.30 „Dance World” – trupa de dans, coregraf Alina Cimpoieru
11.30 – 12.00 Grupul de copii „Tecucelul” din Galați
12.00 – 12.30 Orchestra de copii „Hora” din Bucureşti
12.30 – 13.00 Ansamblul „Spice Mureşene” din Târgu Mureş
13.00 – 13.30 Ansamblul „Mugurelul” din Câmpia Turzii
13.30 – 14.20 Ansamblul „Săpânţana” din Săpânţa, Maramureş

16.00 – 16.30 Lansarea albumului „Autentic Românesc” al Orchestrei „Valahia”,
dirijor maestrul Marius Zorilă
16.30 – 17.00 Sesiune de autografe şi fotografii

Program artistic scenă principală

16.30 – 17.20 Ansamblul artistic „Jidvei România” din Sibiu
17.20 – 18.00 Ansamblul „Mureşul” din Târgu Mureş
18.00 – 18.10 Moment umoristic
18.10 – 18.40 Ansamblul „Nikola Tesla” din Serbia
18.40 – 19.30 Ansamblul „Ciprian Porumbescu” din Suceava
19.30 – 20.00 Folk Dance Group „Erla” din Letonia
20.00 – 22.00 Orchestra „Valahia”, dirijor maestrul Marius Zorilă
cu Antonia Stoian, Maria Băndoiu, Maria Loga, Stana Stepănescu,
Gabriela Tuţă, Lavinia Goste, Dinu Iancu Sălăjanu, Denis Drăghici,
Ingrid Boengiu, Ştefan Constantin Moacă, Petrică Mâţu Stoian,
Niculina Stoican, Valentin Bertea, Andreea Haisan,
Matilda Pascal Cojocăriţa şi Ştefan Cigu.

FÂN ZONE

Spaţiu gastronomic: 10.00 – 22.00
Ateliere de creaţie: 10.00 – 20.00

Limonada lui Iulian – proiect caritabil pentru copii: 10.00 – 22.00
Mândra Chic – Proiectul „Bun românesc”: 10.00 – 20.00
Concept Jupiter Lab – laborator de design: 10.00 – 22.00

Program artistic scenă FÂN ZONE

10.00 – 11.00 Teatru pentru copii – „De-aş fi Scufiţa Roşie”, Teatrul Ion Creangă
11.00 – 12.00 Curs de dans în aer liber – Bachata, Şcoala de dans „Con Sabor”

17.00 – 17.45 Peejay Vincent & Ikhaya Band
17.45 – 18.30 Balkan Session – Village Jazz
18.30 – 19.30 White Mahala
19.30 – 20.15 Irina Sârbu & Band
20.15 – 21.00 Hara
21.00 – 22.00 Cobzality

 


Recomandarile noastre


Parteneri

Back to top button