Un incendiu a izbucnit în această seară, 12 octombrie, pe strada Dionisie Lupu din București. Mai multe mașini de pompieri, de poliție, dar și ambulanțe sunt la fața locului, traficul este restricționat.
Incendiul a izbucnit în jurul orei 21:20.
UPDATE, 13 octombrie: Incendiul de seara trecută a izbucnit la acoperișul unei clădiri aflate în renovare, a Spitalului de Urgență „Prof. Dr. Dimitrie Gerota”. Pompierii au intervenit la clădirea ce face parte din secția Pneumologie, potrivit observatornews.ro.
Din fericire, nimeni nu a fost rănit.
Un membru al comunității „Info Trafic Bucuresti si Ilfov” a anunțat într-o postare pe grupul de Facebook că un incendiu a izbucnit în București, pe Strada Dionisie Lupu. Zona este blocată, șoferii sunt sfătuiți să ocolească.
Incendiu strada Dionisie Lupu (la fostul spital MAI). Strada blocată, a spus Anca M.
Bucureșteanca a încărcat și un clip video. Se pot vedea mașinile de pompieri care au blocat strada:
Sursa video: Info Trafic Bucuresti si Ilfov/Anca M.
Până la această oră, 22:05, autoritățile nu au transmis informații oficiale despre intervenția pompierilor pe strada din centrul Capitalei.
În perioada 10 octombrie, ora 06:00 – 11 octombrie, ora 06:00, pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență au intervenit pentru gestionarea a 340 de situații de urgență, produse în București și în județul Ilfov, dintre care:
În cursul zilei de ieri, 10.10.2024, pompierii din cadrul ISU B-IF au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu ce se manifesta la vegetație uscată, în localitatea Sintești din județul Ilfov. Incendiul s-a manifestat cu flacără deschisă și degajări de fum la vegetație uscată și gunoi menajer, pe o suprafață de aproximativ 100 mp. În urma evenimentului nu au rezultat victime. Pentru gestionarea situației de urgență am intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă, a mai spus ISU B-IF într-un comunicat.