Ideea mini centralelor care ar rezolva problema căldurii și a apei calde, din nou pe masa PMB. Ciucu: „Știm că doriți să auziți «vine căldura». De azi, măcar de mâine!”

20 ian. 2026
10747 afișări
Ideea mini centralelor care ar rezolva problema căldurii și a apei calde, din nou pe masa PMB. Ciucu: „Știm că doriți să auziți «vine căldura». De azi, măcar de mâine!”
Ideea mini centralelor care ar rezolva problema căldurii și a apei calde, din nou pe masa PMB. Ciucu: „Știm că doriți să auziți «vine căldura». De azi, măcar de mâine!” | Sursa foto: Ciprian Ciucu/Facebook

Primarul general Ciprian Ciucu transmite că este o soluție pentru problemele cu apa caldă și căldura din București. El spune că vor fi instalate 24 de containere modulare pentru prepararea agentului termic, în zonele deficitare.

Ciucu spune cum va rezolva problemele cu apa caldă și căldura din București

Primarul general Ciprian Ciucu vorbește din nou de problemele cu apa caldă și căldura din București. Edilul spune că s-au făcut mai multe analize interne și negocieri la ANRE, unde au luat parte Ministerul Energiei, Termoenergetica și ELCEN.

În urma discuțiilor, s-a stabilit o soluție agreată: instalarea a 24 de containere modulare pentru prepararea agentului termic, în zonele deficitare.

„În zonele în care nu ajunge agentul termic, în perioadele deficitare, vom amplasa 24 de containere modulare. Acestea vor asigura un plus de stabilitate și continuitate în furnizarea căldurii, acolo unde rețeaua are dificultăți.

Locațiile au fost deja stabilite, în urma unei analize tehnice detaliate, astfel încât intervenția să aibă impact maxim acolo unde este cea mai mare nevoie. Instalarea containerelor reprezintă o soluție practică și rapidă, care completează investițiile aflate în derulare. (În paralel, Elcen are în derulare trei proiecte majore de investiții, finanțate din Fondul de Modernizare, pentru CET Sud, CET Progresul, CET Grozăvești)”, a explicat Ciucu.

Primarul general a adăugat că luni va fi nouă întâlnire între Elcen și Termoenergetica pentru a se concretiza din punct de vedere financiar și juridic instalarea acestor containere. Contractul pentru acest proiect este derulat de PMB, prin direcția Investiții.

Acest proiect ar urma să se desfășoare în perioada următoare, dar în etape ca oricare altul. Bucureștenii așteaptă o soluție pentru prezent, nu viitor. Mii de locuințe din Capitală primesc apă caldă și căldură deficitar de la începutul anului. Sistemul de termoficare a fost dat peste cap de o avarie majoră de la CET Sud, care a fost rezolvată, dar caloriferele sunt încă reci.

Proiectul a fost și-n mandatul lui Nicușor Dan

Montarea a 20 de mini centrale termice a fost propusă și-n mandatul lui Nicușor Dan, fost primar general al Capitalei.

La 25 ianuarie, a fost lansată o licitație publică pentru achiziție în SEAP. Instalațiile urmau să fie împărțite astfel:

  • Patru puncte termice din Sectorul 1,
  • Șase puncte termice din Sectorul 2,
  • Trei puncte termice din Sectorul 3,
  • Un punct termic din Sectorul 4,
  • Trei puncte termice din Sectorul 5,
  • Trei puncte termice din Sectorul 6.

Valoarea totală a investiției pe care Primăria Capitalei dorea să o facă se ridica la suma de 113.038.600 lei, fără TVA, conform informațiilor transmise în 2023 de către Nicușor Dan.

Te-ar mai putea interesa și:

Cookies