O lună complicată pentru șoferii din toată țara: azi, 8 iulie, au început lucrările pe Valea Oltului, iar traficul pe DN7 rămâne închis până pe 9 august 2024.
Se fac lucrări de defrișare a versantului care se află în zona de protecție a DN7, necesare pentru construcția autostrăzii Sibiu – Pitești. Șoferii trebuie să știe că CNAIR a stabilit rutele ocolitoare. Totodată, CFR a anunțat că a suplimentat trenurile.
Lucrările de defrișare au loc în perioada 8 iulie – 9 august 2024, iar traficul rutier pe DN7, Valea Oltului, este închis în fiecare zi, între orele 06:00 – 20:00.
Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a stabilit următoarele rute ocolitoare pentru șoferi, în funcție de tonaj:
Circulația vehiculelor rutiere între Râmnicu Vâlcea și punctul de lucru de la km 242 + 600, precum și între Sibiu/Boița și punctul de lucru de la km. 250 + 000 se va desfășura pe DN7 conform reglementărilor legale în vigoare, explică CNAIR.
CNAIR anunță că, în perioada 8 iulie – 9 august, se ridică temporar restricția de circulație pentru vehiculele rutiere cu masa totală maximă autorizată mai mare sau egală cu 7,5 tone, altele decât cele destinate exclusiv transportului de persoane, pe sectorul de drum DN1, Ploiești (intersecția DN1 cu DJ236) – Brașov (intersecția DN1 cu DN1A) în zilele de marți – joi, între orele 6:00 – 22:00.
Această măsură se aplică pe durata executării unor lucrări de defrișare, rănguire, dislocare de stânci periculoase, pentru realizarea lucrărilor aferente secțiunii 2 a autostrăzii Sibiu – Pitești, pe tronsonul DN 7, între Boița (ieșire de pe autostradă) și Brezoi, pentru care, din considerente de siguranță a participanților la trafic, s-a impus instituirea unei restricții totale de circulație, pe timpul zilei, timp de o lună, începând cu data de 08.07.2024, anunță CNAIR.

Pentru autovehiculele cu MTMA
Între orele 7:30 – 8:00 și între orele 16:30 -17:00 executantul lucrărilor o să ridice temporar măsura de închidere a traficului, astfel încât să permită riveranilor care lucrează în localitățile din împrejurimi să tranziteze drumul.
Trecerea autovehiculelor se va realiza sub supravegherea constructorului, astfel încât să fie eliminat riscul apariției oricărui eveniment care să pună în pericol integritatea participanților la trafic sau a personalului implicat în desfășurarea lucrărilor.
Informații suplimentare, dar și actualizări ale variantelor ocolitoare se regăsesc AICI, în harta interactivă.
În perioada 8 iulie – 9 august, CFR Călători face modificări în circulația trenurilor pe tronsonul Râmnicu Vâlcea – Lotru – Sibiu, tot ca urmare a lucrărilor pentru Autostrada Sibiu – Pitești.
Începand cu data de 08.07.2024, odată cu închiderea temporară a circulației rutiere pe Valea Oltului, în compunerea și circulația trenurilor operate de CFR Călători vor interveni modificari, anunță CFR Călători într-o postare pe Facebook.
Astfel, călătorii trebuie să știe că, vreme de o lună, au la dispoziție o capacitate dublă de transport față de situația actuală, mai ales la trenurile de navetă în relația Râmnicu Vâlcea – Lotru – Sibiu și retur (R 2061, R 2064, RE 2012, RE 2014).
Totodată, se introduc suplimentar în circulație:
CFR Călători spune că trenurile suplimentare vor opriri în toate stațiile din parcurs.
Acest program de circulație va fi definitivat în cursul zilei de luni, 8 iulie, și va asigura continuitatea pentru toată perioada în care circulația rutieră pe tronsonul Râmnicu – Vâlcea – Sibiu este parțial întreruptă datorită lucrărilor pentru construirea Autostrăzii Sibiu – Pitești.
Urmează ca începând cu data de 9.07, să fie operate și alte modificări, în funcție de analiza fluxului de călători din data de 8.07, și de cerințele autorităților și unităților de producție locale, a conchis CFR Călători.