Hanul Roșu, o clădire de referință pentru istoria orașului, va fi consolidat. Clădirea are o vechime de aproape 200 de ani și este foarte degradată.
Primarul general al municipiului București, Nicușor Dan, a anunțat sâmbătă, 5 octombrie, pe pagina sa de Facebook, că va fi consolidat Hanul Roșu:
Vom consolida ”Hanul Roșu” din Centrul Vechi al Capitalei, o clădire de referință pentru istoria orașului, după ce vechile administrații, ca în multe alte cazuri, au făcut lucrări de mântuială.
Imobilul are o vechime de aproape 200 de ani și este format din subsol, parter, etaj și pod. Clădirea a suferit din cauza fenomenelor naturale, dar și a incendiilor care s-au petrecut de-a lungul timpului. Cele mai marcabile au fost: incendiul din anul 1838 și cutremurele din anii 1904, 1940, 1977 și 1990.
În urmă cu șapte ani, în 2017, clădirea a fost renovată doar la exterior, fără a fi făcută o expertiză tehnică care să respecte codurile de proiectare seismică, spune Nicușor Dan:
În anul 2017, imobilul a fost renovat doar la exterior, iar învelitoarea construcției a fost schimbată, fără să se facă înainte o expertiză care să respecte codurile de proiectare seismică, așa cum prevede legea.
Cercetarea tehnică care a fost efectuată la nivelul acestei clădiri a arătat o serie de avarii și degradări, majoritatea fiind la interiorul imobilului.
Hanul roșu este situat în Centrul Vechi al Capitalei, la intersecția străzilor Șelari, Smârdan și Franceză. Clădirea a aparținut lui Zoe Golescu, soția logofătului Dinicu Golescu.
În 1838 hanul a ars complet. Zoe Golescu a dat în arendă lui Dimitrie Bola parcela pe care fusese construită clădirea, iar acesta a fost cel care a reconstruit Hanul în stil neogotic”, spune edilul.
Te-ar putea interesa și: