E scandal în Sectorul 1, unde grădinița de vară și școala de vară nu mai sunt gratuite. Oamenii se plâng că trebuie să plătească aproape 1.000 de lei pe lună pentru fiecare copil.
Cum este posibil că anul trecut să existe „Școală de Vară”, „Grădiniță de Vară” GRATUIT și anul acesta să cereți mai mult ca la un after, 1000 de lei… Cei din primărie gândesc când implementează astfel de programe, cu ce mai ajută părinții? Dacă ai 2 copii și ești angajat în primărie pe 3000 lei, ce alegeți, să stați în CO fără plata cu copiii sau să mergi la serviciu? Mai se cere și banii în avans și nu se restituie în cazul în care copilul absentează indiferent de motiv, se plânge un bucureștean pe grupul de Facebook „Sesizări Sector 1″.
Reprezentanții Primăriei spun că nu-i adevărat și că nu cere nimeni bani în avans, iar plata s-ar face doar pentru zilele în care copilul este prezent. În plus, grădinița și școala de vară sunt în continuare gratuite pentru copiii cu nevoi speciale și pentru cei care provin din familii unde veniturile sunt mai mici de 4.000 lei per membru. Pentru aceste categorii, costul mesei va fi suportat integral de Primăria Sectorului 1, la fel ca până acum.
Pentru ceilalți beneficiari, costul mesei va fi achitat de către părinți, în limita a maximum 30 lei/zi, valoarea exactă urmând să fie stabilită prin hotărârea Consiliului de Administrație al fiecărei unități. Plata se va face în funcție de numărul zilelor de prezență ale copilului în luna respectivă, transmit reprezentanții Primăriei Sectorului 1.
La un calcul simplu, cu un maximum de 30 de lei pe zi pentru mâncare, suma nu ar trebui să ajungă la o mie de lei. Totuși, mai mulți părinți se plâng că au primit mesaje pe grupurile de școală și grădiniță că trebuie să plătească acești bani. Pentru ce, rămâne un mister.
Trebuie plătit 990 de lei în avans, în cazul în care copilul absentează, nu se restituie nimic înapoi. Niște idioți și țara în care trăim, se plânge un tată.
Problema este în primul rând că te pun să achiți iulie și august înainte, iar în cazul în care copilul se îmbolnăvește ai pierdut banii, spune alt părinte.
Cu toate astea, sunt și bucureșteni cărora li se pare normal să plătească în avans. Ei spun că așa pot fi siguri că programul va continua și nu se va întrerupe brusc în cazul în care unii părinți „neserioși” își retrag brusc copiii.
Programele „Grădinița de Vacanță” și „Școala de Vară” vor merge la aprobare în Consiliul Local al Sectorului 1 săptămâna viitoare.
Sursa foto: Dreamstime