George Vasiliu, fondator al proiectului „Străzi pentru oameni” și cel mai tânăr consilier local din USR, ales local în Consiliul local în Sectorul 2, a murit la vârsta de doar 26 de ani.
Tânărul suferea de o boală incurabilă, descoperită într-un stadiu avansat, și pe care o trata în clinici inclusiv din străinătate.”În fața căreia a rezistat cu un optimism efectiv eroic”, a completat Laura D. Stifter, colega sa de partid în vârstă de 30 de ani, nevăzătoare, absolventă a Facultăților de Teologie.
După cum îl descriu colegii și prietenii săi, George Vasiliu era un tânăr implicat în proiecte sociale și în politică.
”George a vrut Străzi pentru Oameni. A vrut copaci plantați pe Bvd. Regina Elisabeta. George avea tot timpul idei de proiecte pentru o viață mai bună pentru bucureșteni.
George era colegul nostru, mereu cu zâmbetul pe buze, de un optimism cum rar mai întâlnești zilele acestea. Dar George a pierdut lupta cu o boală nemiloasă. ”, a scris USR București în amintirea lui George Vasiliu.
George Vasiliu era coordonator la ”Străzi pentru oameni”, un ONG de promovare a străzilor pietonale, pistelor de biciclete și transportului alternativ.
”Salutare, sunt George, arhitect. Din 2017 mă implic în proiecte pentru comunitate. Am pornit proiectul Străzi pentru Oameni pentru că îmi doresc să implic cât mai multă lume în proiectele care vor transforma Capitala într-un loc mai bun.”, este descrierea sa de pe pagina Străzi pentru oameni.
El a candidat la vârsta de 23 de ani la Consiliul Local al Sectorului 2.
”Candidat mai tânăr de atât nu se poate. Serios, legea nu permite. La 23 de ani candidez pentru Consiliul Local Sector 2 din partea Alianței USR PLUS.”, scria Vasiliu pe Facebook.
”George Vasiliu nu mai e.
Un tanar de 25 de ani s-a stins în lupta cu o boala teribilă. Era cel mai tânăr consilier local al sectorului 2.
Un om care s-a înhămat nu doar la lupta cu boala, ci și la lupta de a face România o țară mai bună.
George Vasiliu s-a stins.
Rămâne însă dorința lui de a schimba lumea, de a schimba Bucureștiul.
Rămân ideile ca străzile aparțin oamenilor, nu mașinilor.
Rămâne credința lui că România poate fi schimbată de oameni care nu stau deoparte.
Drum lin, George! Ne vei lipsi tuturor.
Să știi însă că ideile tale nu s-au stins. Credința ta nu s-a dus.
Le vom duce noi, cu tot ce putem, mai departe.
Drum lin, George!”, a scris, în mesajul său de condoleanțe, primarul Sectorului 2 Radu Mihaiu.
Îți recomadnăm și: