GALA PREMİİLOR UCİN 2022 – 50 DE GALE DE RECUNOAŞTERE A VALORİLOR FİLMULUİ ROMÂNESC (P)

12 sept. 2022
111 Afișari
GALA PREMİİLOR UCİN 2022 - 50 DE GALE DE RECUNOAŞTERE A VALORİLOR FİLMULUİ ROMÂNESC (P)
GALA PREMİİLOR UCİN 2022 - 50 DE GALE DE RECUNOAŞTERE A VALORİLOR FİLMULUİ ROMÂNESC

Gala Premiilor UCİN, cu cea mai lungă tradiţie în cinematografia română, işi desemnează câştigătorii anul acesta, pe 26 septembrie 2022 pe scena Operei Naționale din Bucureşti. O ediție eveniment, 50 de gale dedicate recunoaşterii valorilor filmului românesc!

Anul acesta juriul a fost onorat de trei președinți de Uniuni de creaţie, Ileana Tureanu, Dragoș Buhagiar și Laurențiu Damian, criticul de film Dana Duma și regizorul Cornel Mihalache.
Ca de fiecare dată, juriul a avut o misiune dificilă în a alege între filme provocatoare cu subiecte incitante și diverse, de multe ori o oglindă interesantă a societății românești.

NOMINALIZARI PREMII UCIN pentru filme din 2021:

  1. Marele Premiu și Trofeul UCIN
  • Câmp de maci, regia Eugen Jebeleanu
  • Babardeală cu bucluc sau porno balamuc, regia Radu Jude, producător Ada Solomon
  • La Civil, regia Teodora Ana Mihai
  1. Premiul Special al juriului
  • Câmp de maci, regia Eugen Jebeleanu
  • Babardeală cu bucluc sau porno balamuc, regia Radu Jude, producător Ada Solomon
  • La Civil, regia Teodora Ana Mihai
  1. Premiul de regie Lucian Pintilie
  • Babardeală cu bucluc sau porno balamuc, regia Radu Jude
  • La Civil, regia Teodora Ana Mihai
  • Scara, regia Vlad Păunescu
  1. Premiul pentru scenariu
  • Vlad Păunescu, Constantin Chelba pentru filmul Scara
  • Iosif Demian pentru filmul Rondul de noapte
  • Daniel Sandu pentru filmul Tata mută munții
  1. Premiul pentru imagine
  • Marius Panduru pentru filmele Babardeală cu bucluc sau porno balamuc,

La Civil, Câmp de maci

  • Alexandru Sterian pentru filmul Scara
  • Tudor Panduru pentru filmele Tata mută munții ,

                                             Și atunci, ce e libertatea?

  1. Premiul pentru costume
  • Oana Păunescu pentru filmele Scara și Rondul de noapte
  • Carmen Moldovan pentru filmul Luca
  1. Premiul pentru decor
  • Sorin Dima pentru filmul Scara
  • Cristina Barbu pentru filmul Luca
  • Cristian Niculescu pentru filmul Babardeală cu bucluc sau porno balamuc
  1. Premiul pentru interpretare feminină
  • Ilinca Hărnuț pentru rolurile din Rondul de noapte (Margareta) și Prin oraș circulă scurte povești de dragoste (Taximetrista)
  • Iulia Lumânare pentru rolul Turica Bazan din filmul Și atunci, ce e libertatea?
  • Katia Pascariu pentru rolul Emi din filmul Babardeală cu bucluc sau porno balamuc
  1. Premiul pentru interpretare masculină
  • Conrad Mericofer pentru rolul Cristi din filmul Câmp de maci
  • Adrian Titieni pentru rolul Mircea din filmul Tata mută munții
  • Radu Iacoban pentru rolul Emil Bazan din filmul Și atunci, ce e libertatea?
  1. Premiul pentru interpretare feminină rol secundar
  • Rodica Mandache pentru rolul Floarea Plătici din filmul Luca
  • Andreea Grămoșteanu pentru rolul Dora din filmul Complet necunoscuți
  • Maria Junghietu pentru rolul Rodica din filmul Berliner
  1. Premiul pentru interpretare masculină rol secundar
  • Alexandru Potocean pentru rolul Mircea din filmul Câmp de maci
  • Toma Cuzin pentru rolurile din filmele Rondul de noapte (Johnny) și Și atunci, ce e libertatea? (Culai Ifrim)
  • Iulian Postelnicu pentru rolul Costin Penea din filmul Otto Barbarul
  1. Premiul pentru montaj
  • Corina Stavila, Mihai „Mushu” Popa pentru filmul Scara
  • Cătălin Cristuțiu pentru filmul Babardeală cu bucluc sau porno balamuc
  • Lemhenyi Reka pentru filmul Rondul de noapte
  1. Premiul pentru coloana sonoră
  • Erdelyi Gabor pentru filmul Rondul de noapte
  • Florin Tăbăcaru pentru filmul Scara
  • Alexandru Dragomir pentru filmul Câmp de maci
  1. Premiul pentru muzică originală ”Adrian Enescu”
  • Erika Jozsa Demian pentru filmul Rondul de noapte
  • Vasile Șirli pentru filmul Scara
  • Alexander Bălănescu și Ada Milea pentru filmul Insula
  1. Premiul pentru film de scurt metraj de ficţiune
  • Carina Daşoveanu pentru filmul Prin oraș circulă scurte povești de dragoste
  • Miruna Minculescu pentru filmul Fragmentări
  • Alexandru Mironescu pentru filmul Planuri de vacanţă
  1. Premiul pentru film documentar
  • România sălbatică, realizatori Dan Dinu și Cosmin Dumitrache
  • Casa cu păpuşi, regia Tudor Platon
  • Același vis, regia Vlad Petri
  1. Premiul pentru film de animație
  • Insula, regia Anca Damian
  • Creatura, regia Dorel Alexandru Mărgărit
  • Sisiphescu, regia Maria Simina Dimancea

18.Premiul pentru film de televiziune

  • A ști sau a nu ști, regia Aron Xantus
  • Mein Bukarest-Mihail Sebastian, regia  Adrian Drăguşin, Tiberiu Stoichici
  1. Premiul Opera Prima ”Alexandru Tatos”
  • La Civil, regia Teodora Ana Mihai
  • Câmp de maci, regia Eugen Jebeleanu
  • Otto Barbarul ,regia Ruxandra Ghițescu
  1. Premiul Speranțe cinematografice
  • Dorel Alexandru Mărgărit pentru filmul Creatura
  • Marc Titieni pentru rolul din filmul Otto Barbarul
  • Lidia Andreea Ilie pentru filmul Senza latte

Premianții îi vom afla la Gala Premiilor UCIN 2022, pe 26 septembrie, la orele 18.00,  într-o festivitate în care vom sărbatori frumusețea culturii româneşti.

Evenimentul va fi prezentat de Alexandra Velniciuc şi Ştefan Velniciuc.

Premiile oferite anual de UCIN, încă din 1972 , au încununat momentele de referință din istoria filmului românesc. Ediţia din acest an este realizată cu sprijinul Ministerului Culturii, Centrului Naţional al Cinematografiei, Institutului Cultural Român, DACIN- SARA, UPFAR-ARGOA.

Evenimentul va fi transmis live de CİNEMARATON, canalul de film romanesc.

Producator: Asociatia CİNECULTURA

Organizator: UCİN

Parteneri media: revista FILM, www.ucin.ro,  AaRC, Radio Romania Cultural, CineMaraton   Agerpres, , Starfilme.ro, CineFan, CineGhid

Cookies