Stelian Bujduveanu, viceprimarul Capitalei, anunță care este stadiul lucrărilor de la liniile de tramvai de la intrarea în Depoul Titan, de pe Strada Nicolae Teclu. Proiectul de modernizare a șinelor de tramvai din această zonă urmează să fie gata la începutul anului 2025.
Stelian Bujduveanu transmite, printr-o postare pe pagina de Facebook, că lucrările de modernizare a șinelor de tramvai de la intrarea în Depoul Titan, Lotul 14, continuă și anunță stadiul acestora.
În prezent, se demontează vechea șină de tramvai și plăcile prefabricate, după ce, în prealabil, au fost demontate firul de contact, rețeaua de susținere și amortizoarele de zgomot.
Proiectul presupune modernizarea căii de rulare, înlocuirea în totalitate a elementelor rețelei de contact, modernizarea sistemului de iluminat public etc.
În luna august, Nicușor Dan, primarul general al Capitalei, anunța începerea lucrărilor la liniile de tramvai de pe Strada Nicolae Teclu. Șantierul a fost deschis pe data de 26 august, iar proiectul urmează să fie gata pe 25 februarie 2025, potrivit contractului.
Pentru realizarea acestuia s-au instituit restricții de circulație pe Strada Nicolae Teclu. Astfel că s-a impus înființarea sensului unic de circulație pe porțiunea cuprinsă între Depoul Titan și Bulevardul Theodor Pallady, sens Splai – Bd. Th. Pallady.
Acesta este cel de-al doilea șantier la care se încep lucrările de execuție, parte din proiectul de reabilitare a 50 de km de infrastructură de tramvai din Capitală.
Pentru realizarea investiției este necesară introducerea unor restricții de circulație pe str. Nicolae Teclu care constau în instituirea sensului unic de circulație pe porțiunea cuprinsă între depoul de tramvaie Titan și B-dul Theodor Pallady, sens Splai – Bd. Th. Pallady și implicit interzicerea accesului vehiculelor pe str. Nicolae Teclu dinspre B-dul Th. Pallady.

Te-ar mai putea interesa și: