FOTO | Un bidon de 5 litri a aprins un cartier din Sectorul 5: s-au luat de la un loc de parcare ”rezervat” pe domeniul public. Așa e în tot Bucureștiul

02 iun. 2026
2241 afișări
FOTO | Un bidon de 5 litri a aprins un cartier din Sectorul 5: s-au luat de la un loc de parcare ”rezervat” pe domeniul public. Așa e în tot Bucureștiul
FOTO | Un bidon de 5 litri a aprins un cartier din Sectorul 5: s-au luat de la un loc de parcare ”rezervat” pe domeniul public. Așa e în tot Bucureștiul / Sursa foto: Ești din Sectorul 5, dacă... / Facebook

Pe o stradă din Sectorul 5 care ”nu apare pe hartă” ca loc cu plată, vecinii și-au făcut singuri dreptate: unii rezervă cu sticla, alții amenință cu roțile tăiate, iar Poliția Locală întârzie cu deciziile. E o scenă din cartier care se repetă în jumătate de Capitală. Și e și ilegală – cu amendă de până la 1.000 de lei.

Totul a pornit de la o postare furioasă pe grupul de Facebook ”Ești din sectorul 5, dacă…

Bine ați venit în Sectorul 5! PS: Locurile nu apar pe hartă ca locuri cu plată.

Două poze cu o stradă obișnuită, câteva mașini parcate, nimic spectaculos. Și totuși, în scurt timp, comentariile s-au transformat într-un mic manual de supraviețuire urbană. Strada, după cum precizează un comentator, e Vasile Dumitrescu. Și ”aparține de Primăria București, nu de Sectorul 5”, spun oamenii în comentarii

”Aici o las eu de 10 ani”: cum se rezervă, de fapt, un loc de parcare

Mecanismul îl știe orice bucureștean care a căutat vreodată loc seara, după 18:00: pui o navetă de bere, un scaun, un bidon, un con – orice – pe asfalt, și locul devine ”al tău”. Logica e simplă și complet ilegală: aici stau eu de ani de zile, deci e al meu.

Un vecin a propus soluția directă: mergeți, luați obiectele și aruncați-le, ca să descurajați orice tentativă de genul ”aici o las eu de 10 ani”. Comentariul a strâns rapid like-uri, semn că frustrarea e colectivă.

Comentariile spun tot: de la ”aruncă sticla” la ”taie-i roțile”

Răspunsul la ”aruncă obiectele” a venit imediat și a pus degetul pe rană: ”și dacă îți găsești apoi mașina zgâriată, cu ștergătoarele rupte? Am sunat la Poliția Locală și mi-au zis că nu au ce face.” 

Un alt bucureștean a mers până la a sugera tăierea cauciucurilor celui care ”parchează acolo de o viață”. E genul de mesaj care arată cât de mult se poate înfierbânta o ceartă pe 12 metri pătrați de asfalt, dar și de ce nimeni nu mai are încredere în nimeni.

Altcineva a descris o șmecherie mai sofisticată: cei cu două mașini mută una de pe locul cu plată pe un loc ”luat cu japca”, ca să nu piardă parcarea pentru a doua mașină: ”Poliția Locală a Sectorului 5 e pur și simplu degeaba și mai sunt și aroganți.”

Și, inevitabil, a apărut și tabăra anti-plată: ”locurile astea ar fi trebuit să fie gratis, așa o să ajungeți să plătiți și sufletul din voi.” Oamenii nu se ceartă pe parcare. Se ceartă pe sentimentul că nu există nicio regulă – și că, dacă nu și-o fac singuri, nu le-o face nimeni.

Ce zice primăria: ”nu e avizat, deci nu e cu plată”

Singura voce instituțională din fir, pagina Dezvoltare Urbană Sector 5, a dat o explicație care lămurește confuzia: locurile există în sistemul electronic, dar probabil nu sunt actualizate pe hartă. Au fost amenajate odată cu lucrările din zonă, însă pentru unele avizele au venit mai târziu, după recepția lucrărilor. Iar concluzia e clară: până când un loc nu este avizat, nu intră în circuitul locurilor cu plată.

Atfel spus, pe strada Vasile Dumitrescu nu plătești pentru că locurile sunt, juridic, încă ”în aer”. Ceea ce nu înseamnă că poți să le ”rezervi” cu sticla de 5 litri, desigur. Înseamnă doar că nimeni nu le administrează – fix golul în care înflorește legea junglei.

Partea cu amenda: sticla de pe asfalt e ilegală și te costă

Blocarea unui loc de parcare pe domeniul public nu e doar imorală, e și ilegală. Și nu rămâne mereu pe hârtie. Zilele trecute, Poliția Locală Sector 1 a făcut un control pe Bd. Dacia, str. Cristian Tell, str. Săcele și str. Nicolae Iorga și a găsit exact ce descriu vecinii din Sectorul 5: jaloane, lanțuri, bidoane, cutii și indicatoare improvizate, puse pe trotuar sau în dreptul imobilelor ca să țină locuri de parcare libere. Polițiștii au dat 9 amenzi, în valoare totală de 6.500 de lei, într-o singură zi și au confiscat 14 obiecte de blocat locul de parcare.

Sursa foto: Primăria Sectorului 1 / Facebook

Ar mai fi de adăugat un detaliu juridic util: o hârtie cu ”LOC REZERVAT” lipită pe gardul tău nu are nicio valoare legală. Trotuarul din fața casei e tot domeniu public. Singura rezervare validă e cea făcută cu acordul primăriei: stâlpișori montați oficial sau loc de reședință atribuit prin contract. Restul e, legal vorbind, decor.

Cookies