Primarul interimar al Sectorului 6, Paul Moldovan, prezintă stadiul lucrărilor de pe drumurile Belșugului și Roții. Pe ambele străzi se lucrează atât la rețeaua de apă și canalizare, cât și la partea rutieră.
Paul Moldovan informează că, pe Drumul Belșugului, au fost finalizate lucrările și testele la rețeaua de apă și canalizare.
Adică am făcut transferul de la vechea rețea la noua rețea și am stat să vedem dacă sunt probleme de remediat, a explicat primarul.
Edilul adaugă că, având în vedere încheierea acestor intervenții, urmează ca de săptămâna viitoare să înceapă șantierul pentru partea rutieră.
Autorizația de construire pentru acest drum a fost semnată de primarul general interimar de atunci în noiembrie 2025. O săptămână mai târziu, din dorința locuitorilor, șantierul a fost deschis la începutul lunii decembrie.
Modernizarea arterei, cu o lungime de 775 de metri, ar urma să fie gata până în toamna acestui an. La finalul lucrărilor, pe Drumul Belșugului vor fi:
Pe Drumul Roții se desfășoară trei tipuri de lucrări.
Lucrările desfășurate de Apa Nova au fost finalizate.
După lucrările pentru protecția de canal dublu casetat de la capătul străzii înspre Chiajna, urmează devierea și reconectarea rețelei de apă și canalizare cu Chiajna.
Aici s-a modificat a 10-a oară soluția tehnică și a trebuit să mai achiziționăm și să instalăm o țeavă de fontă. A venit după 2 luni, acum se lucrează la ea. Mai durează cam 2 săptămâni, a explicat Moldovan.
În ceea ce privește sistemul rutier, echipele de muncitori lucrează pe două treimi din drum, fără partea de canal dublu casetat, la penultimul strat (binder) înainte de stratul de uzură.
După finalizarea canalului dublu casetat, se va interveni și pe ultima porțiune de drum.


Strada, care face legătura între Bd. Iuliu Maniu și comuna Chiajna, va fi transformată într-o șosea modernă de 654 metri liniari și o suprafață 7.317 mp, cu două benzi de circulație, trotuare cu lățime cuprinsă între 1,5 și 3,47 metri și mulți copaci plantați.
Te-ar mai putea interesa și: