FOTO | Strada din Sectorul 5 care pare invizibilă pentru PMB. Bucureștenii se întreabă câte sesizări să mai facă ca să primească un răspuns

02 iun. 2026
227 afișări
FOTO | Strada din Sectorul 5 care pare invizibilă pentru PMB. Bucureștenii se întreabă câte sesizări să mai facă ca să primească un răspuns
FOTO | Strada din Sectorul 5 care pare invizibilă pentru PMB. Bucureștenii se întreabă câte sesizări să mai facă ca să primească un răspuns | Sursa foto: Ești din Sectorul 5, dacă../Facebook

În Sectorul 5 al Capitalei există o stradă pe care administrația publică pare că nu o vede. Cel puțin asta zic bucureștenii care tot fac sesizări și nu primesc niciun răspuns.

Strada Sântana pare invizibilă pentru PMB

O bucureșteancă, membră a comunității „Ești din Sectorul 5, dacă..”, a postat pe grupul de Facebook mai multe fotografii cu trotuarul aproape inexistent de pe Strada Sântana. Femeia a menționat că au făcut tot felul de sesizări, dar nu au primit niciun răspuns.

Până unde să mai mergem cu sesizările? Strada Sântana! Asta nu e nici stradă, nici trotuar.
Toate sesizările ne sunt închise fără răspuns, a transmis femeia.
Sursa foto: Ești din Sectorul 5, dacă../Facebook
Sursa foto: Ești din Sectorul 5, dacă../Facebook
Sursa foto: Ești din Sectorul 5, dacă../Facebook
Sursa foto: Ești din Sectorul 5, dacă../Facebook

De asemene, pe un gard din dreptul acestei străzi este agățat un banner pe care scrie cu majuscule „Această stradă este administrată de Primăria Municipiului București”.

Sursa foto: Răzvan P./Facebook

 

Alte probleme din Sectorul 5

Sesizările nereceptate sunt o problemă recurentă în București. Amintim că în Sectorul 5 al Capitalei, mai precis pe Calea Ferentari, nr. 12, în spatele blocului 119D, se află o groapă periculoasă care este ignorată de autorități de foarte multă vreme, mai precis de doi ani de zile.

Un bucureștean, membru al comunității „Ești din Sectorul 5, dacă..” a înaintat și în văzul celorlalți cetățeni. El povestește că de doi ani a făcut nenumărate sesizări autorităților. Sesizări care au fost desigur primite, probabil și citite și cel mai probabil „uitate” pentru că, povestește bărbatul, „nicio instituție nu și-a asumat remedierea problemei”.

Prin prezenta, dorim să vă aducem la cunoștință o situație critică cu care ne confruntăm de doi ani.

În această perioadă, am transmis numeroase sesizări către autoritățile competente privind o groapă adâncă formată în carosabil, poziționată chiar lângă canalizarea blocului. Din păcate, până în prezent, nicio instituție nu și-a asumat remedierea problemei.

Situația reprezintă un pericol iminent de surpare totală a carosabilului sub greutatea autospecialelor de salubritate sau a autoturismelor care tranzitează zona. De asemenea, zona constituie un real pericol de accidentare pentru pietoni, în special pentru copii.

Locația exactă: Calea Ferentari, nr. 12, bl. 119D, sc. A (în spatele blocului). Vă solicităm sprijinul de urgență pentru remedierea acestei situații administrative înainte de a se produce un accident grav, a scris bărbatul.

 

Te-ar mai putea interesa și:

Cookies