FOTO | Șobolanii așteaptă troleibuzul în stația STB „Basarabia”. Bucureșteancă: „Pe întuneric, nu îți vine să pășești în spațiul ăsta”

28 apr. 2026
850 afișări
FOTO | Șobolanii așteaptă troleibuzul în stația STB „Basarabia”. Bucureșteancă: „Pe întuneric, nu îți vine să pășești în spațiul ăsta
FOTO | Șobolanii așteaptă troleibuzul în stația STB „Basarabia”. Bucureșteancă: „Pe întuneric, nu îți vine să pășești în spațiul ăsta" | Sursa foto: Reclamatii STB (fostul RATB) București

Dacă n-ai ști că autobuzul oprește pe strada Lucrețiu Pătrășcanu chiar lângă gura de metrou Costin Georgian, ai crede că stația STB „Basarabia” e o cașcarabetă dărăpănată în care se adăpostesc oamenii străzii și unde mișună șobolanii. Ceea ce nu e departe de adevăr, însă acolo e (cel puțin în teorie) oficial locul în care călătorii așteaptă mijloacele de transport în comun.

Așa arată stația STB „Basarabia” de pe strada Lucrețiu Pătrășcanu, unde opresc troleibuzele 69, 79 și autobuz 253, chiar la ieșirea de la metrou Costin Georgian. O coșmelie abandonată și un loc ocupat de mizerii. Păcat că nu am surprins în poză și șobolanul care s-a strecurat pe lângă sticlele, bidoanele de sub prelată, a scris o bucureșteancă în grupul de Facebook Reclamații STB (fostul RATB) București.

În timp ce toți bucureștenii știu că stația a arătat așa dintotdeauna, unii spun că în urmă cu 3-4 luni n-ar fi fost atât de rău. Între timp, chioșcul ar fi dat faliment, iar oamenii străzii și-ar fi făcut culcuș acolo, susțin unii bucureșteni.

Sursa foto: Reclamații STB (fostul RATB) București
Sursa foto: Reclamații STB (fostul RATB) București

Pe întuneric, nu îți vine să pășești în spațiul ăsta că nu știi cine îți poate sări în spinare. Nici în Ferentari – zona Aleea Livezi nu cred că mai vezi așa ceva. Până și acolo a fost igienizată zona, spune cineva.

Oamenii spun că Poliția Locală ar trebui să intervină și să elibereze zona.

Poliția Locală pândește tomberoanele să vadă dacă ai selectat gunoiul și unde îl pui, ca să dea amenzi. La fiecare tomberon câte un polițist civil pe alea IOR, se plânge un cetățean.

Bucureștenii îl critică pe primarul Ciucu și spun că e de responsabilitatea lui să rezolve situația.

Primarul are stațiile în curtea lui. Când era la Sector dădea replica asta, că aparțin de PMB. Acum are treabă cu bâlciuri, spune un cetățean.
În stația STB „Basarabia” opresc troleibuzele 69 și 79 și autobuzul 253.

Te-ar mai putea interesa și:

Cookies