Linia STB 290 este esențială din bucureștenii din carterele Colentina și Tei, cărora le oferă o legătură directă cu nordul Bucureștiului, mai exact cu Pipera; autobuzul acesta pentru care oamenii fac petiție este realmente crucial pentru cei care muncesc în clădirile de birouri de pe Bulevardul Dimitrie Pompeiu și Șoseaua Fabrica de Glucoză.
Inițiatorii demersului se plâng că, în fiecare dimineață și, în general, la orele de vârf se plâng, în stații se stă enorm – între 30 și 60 de minute, lucra care face ca drumul de acasăî la serviciu să dureze dublu sau chiar triplu.
Iar asta e doar una dintre probleme.
Spre deosebire de multe alte petiții care se fac în București, aceasta este adresată direct celor care pot îmbunătăți situația: TPBI, STB, Primăria Capitalei și primarul general Ciprian Ciucu.
A fost publicată de un bucureștean în Pasajul Dopamna Ghica – Discuții și informații din comunitatea Colentina – Tei.
Care sunt problemele majore semnalate de călători:
Inițiatorul petiției vorbește apoi despre impactul asupra locuitorilor
Imaginile publicate de bucureșteanul care a făcut petiția arată cozi uriașe în stația STB în creierii dimineții și autobuze ticsite la prima oră.


Cele de care e nevoie urgent:
Măsuri pe termen mediu:
Măsuri pe termen lung
Concluzia bucureșteanului care a inițiat petiia este că „situația actuală a liniei 290 este inacceptabilă și afectează zilnic mii de locuitori. Solicităm intervenția rapidă a TPBI și STB pentru restabilirea unui transport public predictibil, sigur și eficient”.
Bucureșteanul îi îndeamnă pe concitadinii care au aceleași probleme să scrie propriile petiții, cu propriile petiții, în sectiunea dedicată acestora de pe site-ul TPBI, pe care o găsiți aici.
Asociația de Dezvoltare Intercomunitară TPBI a anunțat, cu puțin timp în urmp, că de miercuri, 25.03.2026, autobuzele liniei 290 vor circula pe calea de rulare a tramvaielor de pe Bd. Aerogării pe sensul către Șoseaua București – Ploiești, de la intersecția cu Str. Nicolae Caranfil până la Str. Neagoe Vodă.
Pe acest tronson, mijloacele de transport în comun vor efectua stațiile la peroanele de tramvai, în comun cu liniile 5, 112, 301, 301B și N119.
TPBI spune că, prin aceste măsuri, urmărește „fluidizarea circulației mijloacelor de transport public, prin evitarea zonelor unde se înregistrează frecvent blocări ale traficului rutie”.
r.