Participanții au devenit florari amatori în cadrul unui atelier organizat, la Festivalul Magnoliilor, în Sun Plaza, mall-ul construit pe ruinele fostei Mănăstiri Văcărești.
Evenimentul a început cu un tur ghidat de istoricul Damian Anfile, care i-a condus pe doritori de la fostul Leagăn „Sfânta Ecaterina”, loc încărcat de povești din perioada interbelică și postbelică.
Aici, participanții au aflat fragmente de viață dintr-un București de mult apus, iar la finalul traseului li s-a lansat o invitație: să continue experiența la un atelier floral, găzduit la Sun Plaza.
În mijlocul agitației de weekend, curioșii s-au adunat în zona special amenajată a festivalului, unde au fost întâmpinați de același Damian Anfile.
Acesta a continuat să le spună povești despre istoria locului pe care pășeau. Acesta era un teren cu o memorie grea, unde altădată fusese construită Mănăstirea Văcărești.
Printre flori parfumate, fotografii spectaculoase cu magnolii surprinse de Alex Varninschi și aroma cafelei proaspete, oamenii s-au așezat la mesele pregătite pentru atelier. Emoția era vizibilă. Privind în jur observam în rândul bucureștenilor zâmbete, curiozitate și o urmă de resemnare pe chipurile celor mai în vârstă.
Dar, la atelier se mai afla o fetiță, a cărei minte era plină de gânduri. Era mult prea mică să deslușească cine era Ceaușescu și celelalte persoane menționate de Damian.
Se uita curioasă înspre fotografiile arătate de acesta și admira în același timp florile de pe masă, trăgând ușor cu ochii spre expoziția din spate, cu fotografii ale magnoliilor
După explicațiile oferite de un florist de la Floria, bucureștenii au primit bureți speciali, înmuiați în apă, vase, verdeață și flori de sezon. Au învățat că verdeața se pune prima, pe margini, pentru a crea structură, iar florile, mai delicate, se așază cu grijă ulterior. Un detaliu important: după tăiere, fiecare floare trebuia introdusă în burete în maximum 20 de secunde, altfel risca să moară.
Stresul „salvării florilor de la moarte” era evident pe fețele celor care, poate pentru prima oară, descopereau cât de fragilă e frumusețea naturală. Cu toate acestea, fiecare a dus la bun sfârșit micul său aranjament floral, mândru de rezultat.
La final, atmosfera a fost și mai mai veselă. Participanții plecau zâmbind, ținând în brațe creațiile proprii, aranjamentele lor făcute cu delicatețe.
Astfel, pentru câteva zeci de minute datorită Festivalului Magnoliilor au devenit florari amatori și au trăit bucuria de a crea ceva frumos cu mâinile lor, într-un spațiu încărcat de povești din istoria Bucureștiului.
A fost o zi super la atelierele din Sun Plaza, unde oamenii au ascultat istorisirile lui Damian Anfile, au făcut aranjamente cu flori de la Floria, au băut cafeaua de la Nespresso, și au testat parfumul de magnolii de la Yves Rocher și au degustat Waffles pufoase de la Famous Waffles.
În final, au înregistrat și mesaje la telefon despre amintiri și emoții care îi fac să spună, cu motive în plus, 🌸“București, ce bine ca ești”🌸