FOTO | O nouă rundă de amenzi uriașe de la PMB pentru deszăpezirea pe sectoare. De data asta, sectorul condus de Negoiță a picat pe locul 2, fruntașă e „Capitala Capitalei”
FOTO | O nouă rundă de amenzi uriașe de la PMB pentru deszăpezirea pe sectoare. De data asta, sectorul condus de Negoiță a picat pe locul 2, fruntașă e "Capitala Capitalei" | Sursă foto: Poliția Locală a Municipiului București/Facebook
Poliția Locală a transmis că a mai dat amenzi pentru deszăpezire la operatorii de salubritate București. Autoritățile cer mai multă seriozitate mai ales în zona centrală.
Ce trebuiau să facă și nu au făcut
Poliția Locală a Municipiului București a anunțat noi amenzi pentru operatorii de salubritate pentru deszăpezire prin oraș. Agenții au transmis că cele mai multe probeleme au fost în sectoarele 1 și 3.
Autoritățile au menționat că operatorii trebuie să trateze situațiile cu seriozitate. În mod special, ele s-au referit la zona centrală. În această discuție, intră sectoarele 1, 3 și 5.
să elibereze toate arterele de circulație, inclusiv prima bandă, până la bordură;
să elibereze rigolele și scurgerile pluviale;
să curețe trecerile de pietoni pe toată lățimea zebrei;
să deszăpezească stațiile STB pe toată lățimea zonei de așteptare;
să elibereze trotuarele de omăt pe toată lățimea lor.
Cine nu a executat acestea, a fost amendat pe măsura faptelor. Fiecare poliție de sector are resonsabilitatea de a verifica modul în care companiile de salubrizare din București acționează la deszăpezire.
În paralele, Poliția Locală a Municipiului București are și ea atribuții de control, pe care le-a exercitat.
Lista amenzilor din ultimele zile
În mesajul dat ieri, polițiștii locali de la PMB au dat și lista sancțiunilor efectuate în perioada 19 – 25 februarie. Acestea au fost pentru felul defectuos în care au gestionat operațiunile de deszăpezire.
În urma controalelor, operatorii de salubrizare au primit amenzi cumulate în valoare de 760.000 de lei.
Iată mai jos cât a primit fiecare sector:
Sectorul 1 – 35 de sancțiuni în valoare totală de 175.000 lei;
Sectorul 2 – 22 de sancțiuni în valoare totală de 110.000 lei;
Sectorul 3 – 29 de sancțiuni în valoare totală de 145.000 lei;
Sectorul 4 – 24 de sancțiuni în valoare totală de 120.000 lei;
Sectorul 5 – 21 de sancțiuni în valoare totală de 105.000 lei;
Sectorul 6 – 21 de sancțiuni în valoare totală de 105.000 lei;
De asemenea, Poliția Locală București a publicat imagini din mai multe zone ale orașului cu sau fără zăpadă:
| Sursă foto: Poliția Locală a Municipiului București/Facebook| Sursă foto: Poliția Locală a Municipiului București/Facebook| Sursă foto: Poliția Locală a Municipiului București/Facebook| Sursă foto: Poliția Locală a Municipiului București/Facebook| Sursă foto: Poliția Locală a Municipiului București/Facebook| Sursă foto: Poliția Locală a Municipiului București/Facebook| Sursă foto: Poliția Locală a Municipiului București/Facebook| Sursă foto: Poliția Locală a Municipiului București/Facebook
STB a anunțat că au fost date în folosință noi benzi unice pentru autobuze și troleibuze în București. Doar șoferii STB pot circula pe aici, restul conducătorilor auto riscă amenzi dacă
Direcția Generală de Poliție Locală Sector 2 a reamintit bucureștenilor că nu este permisă depozitarea ilegală a gunoaielor pe domeniul public. Cetățenii care aleg să recurgă la această
Polițiștii Locali au transmis că monitorizează orașul și dau amenzi celor care nu respectă regulile de circulație. Agenții răspund sesizărilor și fac controale unde este nevoie. Ei văd