O femeie din Sectorul 5 se roagă de șoferi să nu-i ocupe soțului invalid locul de parcare: pentru tânăr e un loc liber, pentru noi e singura variantă

04 iun. 2026
1113 afișări
O femeie din Sectorul 5 se roagă de șoferi să nu-i ocupe soțului invalid locul de parcare: pentru tânăr e un loc liber, pentru noi e singura variantă
FOTO | O femeie din Sectorul 5 se roagă de șoferi să nu-i ocupe soțului invalid locul de parcare: pentru tânăr e un loc liber, pentru noi e singura variantă / Sursa foto: Ești din Sectorul 5, dacă.../ Facebook

Un mesaj pe care n-ar trebui să-l scrie nimeni, vreodată: un apel politicos către niște oameni care i-au luat soțului imobilizat în scaun cu rotile singurul loc de parcare la care are dreptul. Nu cu reproș. Cu ”să aveți sănătate”.

Doamna Mihaela a scris pe Facebook, pe grupul Ești din Sectorul 5, un mesaj usturător. Cu calm, bucureșteancă solicită înțelegere față de situația familiei ei. Și îl roagă pe tânărul care parchează de câteva zile pe locul dedicat persoanelor cu handicap să se gândească mai bine înainte să acționeze.

Soțul e în scaun cu rotile, locul rezervat e ocupat de alții

Pe scurt: soțul ei e o persoană cu handicap locomotor, se deplasează în scaun cu rotile. Familia are un loc de parcare de reședință rezervat, marcat cu binecunoscutul semn cu scaunul cu rotile. Un loc care, scrie ea, ”este oferit gratuit familiei în condițiile în care el nu își revine” și în care își achită ”toate dările la stat, care îi sunt verificate lunar înainte de virarea indemnizației”. Adică nu un privilegiu picat din cer, ci o compensație strict condiționată, verificată la sânge lună de lună.

Un vecin tânăr, cu o mașină albă și numere de alt județ, parchează frecvent pe acel loc. Pentru el e doar un loc liber, la îndemână. Pentru familia domnului în scaunul rulant e singura variantă. „A parcat de joi, după cum se vede pe camerele de supraveghere de la bloc, și nu a primit notificare”, scrie femeia.

Soțul doamnei, omul din scaunul cu rotile, a primit notificare că i se ridică mașina pentru un ITP uitat. Țineți minte tabloul: cel imobilizat ia avertismentul, cel sănătos care-i stă pe loc nu pățește nimic.

Mesajul ei nu e o răfuială. E o rugăminte: „nu doresc ca cei care ocupă locul de parcare abuziv să aflați ce înseamnă să ai în grijă o persoană neputincioasă… lăsați un număr de telefon dacă ocupați locul de parcare. Să aveți sănătate!”

Ce spune legea și de ce nu trebuie să se roage de nimeni

Doamna n-are de ce să roagee. Legea e de partea ei, și nu cu jumătate de gură. Locurile rezervate persoanelor cu dizabilități sunt protejate de o lege. Cine parchează pe un loc marcat cu semnul pentru persoane cu handicap, fără să dețină cardul-legitimație, riscă o amendă între 2.000 și 10.000 de lei, plus ridicarea mașinii.

Și nu există varianta ”am stat două minute”. Nu există excepție de durată – camera nu face diferența între două minute și două ore, amenda e aceeași.

Cookies